28. května 2019 14:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Premiér Babiš dementoval, že by státy V4 chtěli navrhnout Šefčoviče na post předsedy EK

Evropský parlament v Bruselu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropský parlament v Bruselu. | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Praha Středoevropské země seskupené v takzvané visegrádské čtyřce nebudou navrhovat na post předsedy Evropské komise jejího současného místopředsedu a nedávného kandidáta na slovenského prezidenta Maroše Šefčoviče. Řekl to v úterý novinářům premiér Andrej Babiš (ANO) před odletem do Bruselu. Úterní informaci, kterou přinesly Hospodářské noviny, označil za spekulaci.

Na neformálním summitu 27 zemí EU, který se uskutečnil v rumunském Sibiu začátkem května, se podle něj diskutovalo o různých jménech. „Žádný takový návrh neexistuje, je to spekulace,“ řekl Babiš.

Zopakoval, že je potřeba, aby se zásadně změnilo fungování evropských institucí. „Aby Evropská rada uplatňovala podstatně větší vliv na Evropskou komisi než doposud,“ dodal. Právě tam má Česká republika podle premiéra důležitý hlas a bude hledat spojence za své zájmy mimo jiné v otázkách evropského rozpočtu, migrace nebo vnitřního trhu.

Před samotným jednáním s představiteli členských států se Babiš sejde s předsedy zemí V4, předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Šéfové států a vlád 28 zemí EU by v Bruselu v úterý měli dát Tuskovi mandát k vyjednávání o obsazení vrcholných unijních funkcí.

Summit EU se koná 20. a 21. června. Tusk chce mít do tohoto termínu otázku předsedy EK vyřešenou. Na plenárním zasedání europarlamentu ve Štrasburku v polovině července by pak mohl být nový předseda Evropské komise zvolen.

ČTK