Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

V Česku by se mělo konat zkušební testování školáků, uvedl Babiš. Do Rakouska kvůli mlze neodletěl

Premiér Andrej Babiš v Lánech foto:  Petr Topič, MAFRA

Vídeň - V Česku by se mělo ve čtvrtek konat zkušební testování školáků, a to nejspíš v Sedlčanech. Novinářům to ráno na kbelském letišti řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Svou plánovanou cestu do Rakouska, kde se měl seznámit s postupem testování ve školách, zrušil. Kvůli mlze bylo možné odletět až v 11:00, premiér by se nestihl vrátit na jednání vlády. Kabinet bude jednat o návrhu pandemického zákona i o nabídce antigenních testů.
  7:23aktualizováno  11:57

„V ČR ve čtvrtek proběhne jedno zkušební testování žáků, myslím v Sedlčanech,“ uvedl v pondělí ráno na kbelském letišti Babiš. Jeho cesta do Rakouska byla nakonec zrušena. Kvůli mlze bylo možné odletět až v 11:00, premiér by se nestihl vrátit na jednání vlády. Kabinet bude jednat o návrhu pandemického zákona i o nabídce antigenních testů.

Vyhlásili jsme stav nouze na základě jiné skutkové podstaty, je to v souladu s Ústavou, uvedl Babiš

Zkušební testování prvňáků a druháků ze čtyř tříd 2. základní školy v Sedlčanech začalo už v pondělí. Neinvazivní antigenní testy ze slin zajistila místní zubní lékařka Laura Roden. „Je to iniciativa paní doktorky a já jsem jí byl jenom velmi rád k ruce s organizačními záležitostmi,“ uvedl Nádvorník.

Testování se koná v pondělí a ve čtvrtek, ve středu ho mají podstoupit také žáci na základní škole v nedalekých Petrovicích. Tento týden zajistila testy Roden. Příští týden má testování v Sedlčanech pokračovat, testy ze slin by mělo zaplatit město. Kdo je bude případně hradit dál, je podle Nádvorníka otázkou.

S opozicí budeme pokračovat ve vyjednávání o nouzovém stavu, Blatný předloží pandemický zákon, uvedl Babiš

Nádvorník s Roden informovali o zamýšleném testování ministra školství Roberta Plagu (za ANO), následně se jim ozval úřad vlády. Ve čtvrtek se měl na testování do Sedlčan přijet podívat Babiš, nakonec se ale omluvil.

Premiér měl v pondělí v Rakousku navštívit vídeňskou školu Komenského. Setkat se měl s rakouským kancléřem i ministrem školství.

Ve Vídni a Dolních Rakousech se začalo ve školách testovat před týdnem, od pondělí se po prázdninách připojí zbytek Rakouska. Mladší školáci si dělají test dvakrát týdně. Starší žáci se dělí na dvě skupiny. První chodí do školy v pondělí a úterý, druhá ve středu a ve čtvrtek. V pátek mají společnou on-line výuku. Test si dělají v den nástupu do třídy.

Podle Babiše se v Rakousku otestovalo dosud asi 470 000 žáků, pozitivní výsledek vyšel asi 180 z nich. Premiér uvedl, že podle odezvy jsou testy pro děti vhodné, vede se ale debata o jejich efektivitě. „Máme kontakt na distributora. Vláda musí prodiskutovat, jaké jsou možnosti, jestli tento test je nejlepší,“ uvedl Babiš.

V Rakousku se ve školách využívají antigenní testy LEPU čínského výrobce, které v Česku dodává firma QuickSeal. Podle jejího zástupce by materiál mohl dorazit do jednoho měsíce od objednání.

Kabinet by se měl v pondělí ale seznámit s nabídkou všech dostupných testů. V Česku se podle premiéra používá asi 60 druhů antigenních testů. Ministerstvo zdravotnictví má podle účinnosti a ceny doporučit ty, které jsou vhodné k testování školáků. Babiš předpokládá, že by testovací materiál pro školy nakupovala Správa státních hmotných rezerv.

Podle instruktážních videí rakouského ministerstva školství mají mladší žáci na lavici před vyučováním obálku s testem. V ní je tyčinka pro výtěr z nosu, a to z kraje u nosní dírky. Po nakapání přiloženého roztoku na tyčinku je do čtvrt hodiny výsledek. Podobné testy používají i starší žáci, na výsledek ale čekají asi půl hodiny.

V úterý by o testování měla jednat vládní rada pro zdravotní rizika. Ministerstvo zdravotnictví má připravit plán testování ve školách a také očkování učitelů a dalších školských pracovníků. Podle Babiše je to téměř 270 000 lidí. Maturanti a žáci posledních ročníků by se měli podle plánu do škol vrátit za dva týdny 1. března.

„Máme málo času. Je potřeba, aby ministerstvo zdravotnictví k tomu zaujalo jasné stanovisko, aby tyhle dvě operace - očkování učitelů a zaměstnanců škol a testování žáků - v podstatě byly nějak časově sladěny a naplánovány,“ uvedl premiér. Dodal, že „logisticky náročnou operaci“ dostal za úkol připravit Ústřední krizový štáb.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat