Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Babiš zve Válka k jednacímu stolu. Určitě se zúčastním, reagoval možný nástupce Vojtěcha

Vlastimil Válek z TOP 09 zamířit na ministerstvo zdravotnictví. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Čtvrteční zasedání Rady vlády pro zdravotní rizika přineslo zásadní návrhy změn ve strategii boje proti covidu. Kvůli zhoršující se situaci chce předseda dosluhující vlády Andrej Babiš (ANO) zapojit do jednání o protiepidemických opatřeních i Vlastimila Válka (TOP 09), o kterém se hovoří jako o nejpravděpodobnějším kandidátovi na ministra zdravotnictví nového kabinetu.
  17:07

,,Pokud však budu někam zván a bude to ku prospěchu občanů České republiky a zlepšení covidové situace, tak se určitě zúčastním,” potvrdil pro Lidovky.cz možnou spolupráci Válek.

Kvůli blížící se výměně kabinetů by se podle premiéra měla příští vládní koalice zařadit do debat o budoucích změnách, aby byla zachována kontinuita v boji proti pandemii. ,,Byl by nesmysl, kdyby ministerstvo přijalo nějaké opatření, nynější vláda je odsouhlasila, a za pár týdnů by se změnila. To si nemůžeme dovolit, proto je důležitá součinnost,“ konstatoval premiér.

„Jsem velmi rád, že mě před několika hodinami kontaktoval pan ministr (zdravotnictví – pozn. red.) a domluvili jsme se, že na telekonferenci vše probereme,“ řekl Válek. Zároveň si chce od vlády nechat vysvětlil, jaké byly důvody pro zavedení nových opatření.

„Dozvím se data, ze kterých se vychází při navrhování opatření a následně to proberu s kolegy z AntiCovid týmu,” popsal plánovaný postup Válek s tím, že do té doby nechce komentovat nová opatření vlády.

Podle něj je úplně jedno, kdo bude ministrem zdravotnictví. „Je podstatné, abychom se zbavili covidu. To je priorita a já jí mám definovanou jasně,” dodal případný nástupce Adama Vojtěcha (za ANO) ve funkci šéfa resortu zdravotnictví.

Válek je přesvědčen, že odborníci dospějí k maximální shodě a debata řešení situace se odstíní od politických postojů a bude založena na odbornosti. Tím, že je po volbách, by už do epidemických debat podle něj neměli zasahovat marketéři a různé obavy z preferenčních hlasů. Důraz tak v ideálním případě bude na tom, jak nejrychleji dostat zemi z covidového šílenství do normálu.

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle
Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle

Zvažujete pořízení nových obrouček? Hledáte stylové sluneční brýle nebo perfektně padnoucí čočky? Zapojte se do soutěže, vyhrajte poukázku a...

Mohlo by vás zajímat