Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiše jsem ke spolupráci nezískal, tvrdil u soudu estébák ze spisu Bureš

Andrej Babiš u bratislavského soudu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš u bratislavského soudu. | foto: ČTK

BRATISLAVA V Bratislavě pokračovalo líčení ohledně údajné spolupráce nynějšího českého ministra financí Andreje Babiše s komunistickou Státní bezpečností (StB). K soudu se dostavili jako svědci bývalí příslušníci StB, Babiš naopak nepřišel.

Proces se týká Babišovy žaloby proti slovenskému Ústavu paměti národa (ÚPN) v souvislosti s archivními svazky, ve kterých je Babiš veden jako agent komunistické Státní bezpečnosti.

Bývalý příslušník komunistické tajné policie (StB) Július Šuman před soudem popřel informace z archivních dokumentů, že v 80. letech získal nynějšího českého ministra financí Andreje Babiše ke spolupráci s StB jako agenta. Šumanovo svědectví by mohlo být klíčové ve věci žaloby nynějšího českého ministra financí, který se domáhá verdiktu, že byl v archivních svazcích neoprávněně uváděn jako agent StB s krycím jménem Bureš.

"Babiše neznám"

"Zpráva o získání agenta Bureše není pravdivá. Naverbování se u Obuvníka (někdejší bratislavská restaurace - pozn. redakce) neuskutečnilo," prohlásil Šuman.

Bývalý agent také řekl, že zprávu o údajném získání spolupráce Babiše s StB mu předložil jeho nadřízený, který mu prý spis týkající se Babiše předtím odebral. "Tuto zprávu jsem odmítl podepsat, ale na přímý příkaz náčelníka odboru jsem tak učinil," řekl Šuman.

PSALI JSME:

Jiný bývalý příslušník StB František Hákač, jenž prý byl styčným důstojníkem Babiše, u soudu řekl, že jej nezná. Dodal, že má výpadek paměti kvůli mozkové příhodě.

"Neznám jej (Babiše) osobně. Vzhledem k tomu, že jsem měl dvě mozkové příhody, mnoho věcí jsem zapomněl. Na zmiňované období si nevzpomínám," řekl Hákač před soudem.

Hákač během výpovědi také nepotvrdil pravost svého podpisu na dokumentech StB, které mu předložil právní zástupce slovenského Ústavu paměti národa. "Nejsem si jist, zda je to můj podpis. Já si to nepamatuji, bylo tam mnoho spisů," dodal bývalý příslušník StB.

Popřel, že by během svého působení v StB vytvářel fiktivní dokumenty. Na většinu dotazů soudkyně i právního zástupce ÚPN ohledně své činnosti v rámci StB Hákač odpověděl, že si "nepamatuje". Zároveň odmítl, že by se dobrovolně podrobil případné grafologické zkoušce.

Podle svazku Ekron informoval Bureš o vyšetřování kolegy

Podle archivních dokumentů StB v roce 1983 Hákač převzal spis týkající se agenta Bureše, což prý bylo krycí jméno Babiše. Byl údajně také styčným důstojníkem Bureše.

Právní zástupce ÚPN soudu předložil další svazek pod názvem Ekron, v němž je uvedeno jméno agenta Bureše. Podle záznamu Bureš podal StB informace ohledně vyšetřování jednoho z pracovníků podniku Petrimex kvůli podezření z přijímaní úplatků tureckou firmou Ekron. Babiš v 80. letech pracoval v Petrimexu.

Babiš vědomou spolupráci s StB dlouhodobě popírá. Během předchozího stání koncem ledna se jej zastali dva svědkové, které nechal předvolat právě šéf hnutí ANO. Bývalý důstojník StB Andrej Kuľha tehdy vypověděl, že archivní svazek poukazuje pouze na nevědomou spolupráci Babiše s StB. Také Kuľha měl coby pracovník tajné policie Babišův svazek na starosti. Podobně jako Kuľha vypovídal i někdejší člen takzvané lustrační komise Milan Žitný.

,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!