Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babišova operní diplomacie. Za zvuků Wagnera či Mozarta chce vábit politické kontakty

Premiér Andrej Babiš (ANO). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš (ANO). | foto: Reuters

Praha Velké hudební festivaly nejsou jen přehlídkou dobré muziky, ale i místem, kde se hledají výhodné kontakty a v zákulisí se řeší politika. Své o tom ví i premiér Andrej Babiš. Několikrát v minulosti byl na Colours of Ostrava a nedá dopustit na svého „dvorního“ muzikanta Richarda Krajča a jeho Kryštof Kemp.

Premiér se chystá hned na dva vyhlášené festivaly, kde se hraje nejen špičková vážná hudba, ale hemží se to tu evropskými celebritami ze světa politiky, kultury i byznysu.

Oba festivaly mají navíc poněkud snobský punc a jsou mediálně ostře sledované. Řeč je o bavorském Bayreuthu a hudebních slavnostech v rakouském Salcburku. Na obou akcích bude Babiš poprvé.

Cesty do Německa i do Rakouska mu schválila vláda jako oficiální návštěvy, a festivalové zážitky tak musí Babiš po návratu předat ve formě ústního reportu kabinetu.

Na Zeleném vršku, jak se přezdívá středobodu všech wagneriánů, se Babiš objeví ve středu. V rámci slavnostního zahájení bayreuthských hudebních slavností, které jsou zasvěcené interpretaci díla Richarda Wagnera, čeká na hosty nové nastudování opery Lohengrin, tentokrát v režii Američana Yuvala Sharona a v kulisách německého malíře Nea Raucha, jehož díla překypují ostrými barvami.

Zahajovací Lohengrin se neobešel bez potíží – necelý měsíc před premiérou odřekl své angažmá v titulní roli tajemného rytíře s labutí Roberto Alagna. Prý se nezvládl naučit těžkou roli v němčině. Festival tak musel narychlo do role Lohengrina obsadit Piotra Beczału.

Český premiér nebude ale v Bayreuthu jen jako operní divák. Na okraj více než tříhodinového hudebního opusu se Babiš sejde s hostitelem, bavorským premiérem Markusem Söderem, který je zároveň jedničkou na kandidátce křesťanských sociálů (CSU) pro podzimní volby v Bavorsku. „Budeme se bavit o tématech česko-bavorské spolupráce,“ upřesnil premiér.

Zahájení festivalu v Bayreuthu se tradičně zúčastní také kancléřka Angela Merkelová.

Wagnerovský festival je přitom jedna z mála akcí, kde se na červeném koberci pravidelně objevuje se svým manželem Joachimem Sauerem, který se jinak společenským akcím vyhýbá. Šance, že by si Babiš mohl s Merkelovou promluvit mezi čtyřma očima, je ale téměř nulová.

„Zahraniční hosty kancléřka pozdraví, festival ale opravdu není vhodné prostředí k politickým schůzkám,“ potvrdil LN diplomatický zdroj. Tím spíše, že kancléřka hned po opeře odjíždí na dovolenou do Alp.

Babiš bude mít každopádně možnost si ve festivalovém divadle neformálně popovídat třeba s nizozemským premiérem Markem Ruttem, který se do Bayreuthu také chystá.

Česká stopa v Salcburku

V pátek se český premiér v rámci svého týdnu operní diplomacie objeví na zahájení salcburských hudebních slavností. Na programu je Kouzelná flétna Wolfganga Amadea Mozarta, navíc s významnou českou stopou – v roli Papagena vystoupí basbarytonista Adam Plachetka.

I v Salzburgu se to tradičně bude hemžit prominentními hosty. O to víc, že tento půlrok Rakousko předsedá Radě EU, a drží tak v rukou pomyslné otěže evropského dění.

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen pozval svůj portugalský protějšek Marcela Rebela de Sousu, spolkový kancléř Sebastian Kurz kromě Babiše přivítá mimo jiné estonského premiéra Jüriho Ratase, do Salcburku by měla dorazit také britská ministerská předsedkyně Theresa Mayová.

Bilaterální schůzky prozatím definitivně potvrzené nejsou, počítá se ale s tím, že by se Babiš měl na okraj hudebních slavností sejít s kancléřem Kurzem a Estoncem Ratasem.

Babiš politické kontakty a známosti na akcích, kde se primárně neřeší politika, „neloví“ zdaleka poprvé. Letos v lednu například zajel na Světové ekonomické fórum do švýcarského Davosu. „Jsem nadšený, je to skutečně unikátní akce,“ pochvaloval si. A neopomněl přitom zdůraznit, že je po letech první český politik, který se na fóru objevil.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...