Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babišova vláda schválila návrh svého programového prohlášení

KVĚTEN - Ministři Pelikán a Ťok odmítli být součástí vlády, ve které by... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy KVĚTEN - Ministři Pelikán a Ťok odmítli být součástí vlády, ve které by... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Babišova vláda schválila návrh svého programového prohlášení. Premiér dostal od ministrů pověření, aby o něm jednal s ostatními stranami ve sněmovně. Vláda v návrhu programového prohlášení počítá se zjednodušením a elektronizací daňového systému či vytvořením pravidel pro "předvídatelný růst minimálních mezd".

Vyplývá to z dokumentu, který kabinet schválil během svého dnešního jednání. Vláda chce usilovat o snižování rizik terorismu a plánuje vést srozumitelnou zahraniční politiku zaměřenou na prosazování českých národních zájmů.

Babiš novinářům řekl, že ministři během dnešního zasedání vlády návrh programového prohlášení dokončili a odeslali ho předsedům ostatních parlamentních stran. Premiéra pak ministři pověřili, aby o návrhu jednal se všemi politickými subjekty zastoupenými ve sněmovně. „Očekáváme, že nám dají svůj názor, zda jsou ochotni za nějakých dodatečných návrhů diskutovat o toleranci vlády,“ uvedl Babiš.

Babiš řekl, že jeho vláda nechce přijímat euro, v plánu má naopak masivní investice. Za stěžejní považuje rozvoj digitalizace nebo důchodovou reformu, pro jejíž tvorbu chce kabinet podle návrhu sestavit odborný tým. „Uvidíme, jak se k tomu jednotlivé strany postaví,“ uvedl Babiš. V prohlášení kabinet slibuje do čtyř let zprovonit 210 kilometrů dálnic, z toho 110 kilometrů nových a 100 kilometrů opravené D1.

Kabinet se v návrhu programového prohlášení zavazuje k přijetí novely zákona o důchodovém pojištění, která by měla zvýšit základní výměru důchodu na deset procent průměrné mzdy. Novela by měla také navýšit důchod o 1000 korun lidem, kteří se dožijí 85 let. Zaměstnanci v náročných profesích by se měli dočkat dřívějšího odchodu do důchodu.

Babiš: Česko bude aktivní a sebevědomý člen EU a NATO

„Jsme a budeme i nadále nedílnou součástí evropského civilizačního a hodnotového prostoru. Proto musí naše zahraniční politika vycházet především z členství v EU a NATO,“ stojí v návrhu. Babišova vláda chce, aby Česko bylo aktivní a sebevědomý člen EU, který bude jasně formulovat své názory a prosazovat své zájmy. Významně se chce podílet na reformě unie. Kabinet trvá na tom, že přesidlování uprchlíků musí zůstat v kompetenci jednotlivých členů EU. Babiš v závěru minulého týdne na summitu EU opakovaně odmítal kvóty na přerozdělování migrantů.

Vláda také plánuje vytvářet prostor pro větší konkurenci zdravotních pojišťoven, ze které by měli těžit pojištěnci. „Změny ve zdravotnictví nelze dělat na jedno volební období, proto budeme všechny zásadní kroky ve zdravotnictví konzultovat s opozicí, ve snaze nalézt maximální možný konsenzus,“ uvádí se v návrhu.

Navyšovat chce vláda postupně rozpočet na obranu, aby v letech 2024 až 2025 dosáhl na dvě procenta HDP, jak požaduje NATO. „Finance musí jít ruku v ruce s dobře připravenými a racionálními akvizičními projekty,“ uvádí. Vrátit se chce i k memorandu o těžbě lithia v Česku, které bylo jedním z předvolebních témat. Plánuje rovněž dokončit práce na nových pravidlech občanskoprávního i trestního řízení a zavést nový exekuční řád i zákon o hromadných žalobách.

Jednání o podpoře menšinové vlády začnou v úterý

První jednání o možné podpoře menšinové vlády šéfa hnutí ANO Andreje Babiše nad programovým prohlášením se odehraje v úterý ráno, kdy se vyjednavači ANO sejdou nejprve se zástupci ODS a následně s lidovci. Domluvenou schůzku v úterý dopoledne ČTK potvrdil předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Harmonogram později upřesnil mluvčí ANO Vladimír Vořechovský. Dokument zhruba o třech desítkách stran schválila v pondělí vláda. Schůzky potvrdili ČTK vedle Bělobrádka také sociální demokraté, hnutí STAN, SPD, komunisté a Piráti.

Se zástupci ČSSD se tým hnutí ANO setká ve středu ve 14:00, sdělil ČTK šéf sněmovního klubu sociálních demokratů Jan Chvojka. Také jednání se Starosty se uskuteční ve středu. Uvedl to předseda hnutí Petr Gazdík. Ve stejný den by se měli sejít zástupci ANO i s komunisty, pevný termín závisí na tom, kdy schválí sněmovna rozpočet, řekl ČTK místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

Piráty čeká podle předsedy strany Ivana Bartoše jednání s ANO ve čtvrtek dopoledne. Termín od 8:00 potvrdil ČTK předseda SPD Tomio Okamura. Ve čtvrtek se zástupci ANO setkají i s TOP 09, řekl novinářům Babiš.

Babiš chce programové prohlášení do vánočních svátků představit vyjednávačům všech sněmovních stran. S druhým kolem jednání o případné podpoře vlády počítá po Novém roce. O důvěru sněmovnu požádá 10. ledna, zatím ji žádná strana nepřislíbila. Původně plánoval pořadí schůzek sestavit podle síly sněmovních stran vzešlých z říjnových voleb, minulý týden ale uvedl, že vzhledem k časovým možnostem partnerů se to asi změní.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Německá policie (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Německá policie (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Německá policie (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

J. Čížek 19:43 19.12.2017
J. Čížek 8:29 19.12.2017
V. Grycz vánoční vláda. 20:35 18.12.2017

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝROBNÍ MISTR

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč