14. prosince 2017 8:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babišova vláda se pouští do práce, začne škrtáním úředníků

Nová vláda v čele s prezidentem Milošem Zemanem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová vláda v čele s prezidentem Milošem Zemanem. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Přestože prezident jmenoval jednobarevnou vládu Andreje Babiše (ANO) ve středu, sešel se tým nového premiéra již třikrát. Ležérnější tempo si kabinet nemůže dovolit. Už ve čtvrtek premiér odlétá na summit do Bruselu, kde se bude jednat o migrační krizi a na který musela vláda Babišovi ve středu schválit mandát. A již v pondělí mají ministři předložit své návrhy personálních změn v resortech. Musejí se schválit do konce roku, aby mohly od ledna platit.

Na vysoké nasazení apeloval ve středu i prezident. „Ústava nezná pojem neplnohodnotná vláda, je plnohodnotná okamžikem, kdy ji jmenuji. Můžete klidně pracovat,“ vyzval Miloš Zeman. Narážel na to, že kabinet nemá vyjednanou většinu ve sněmovně av prvním pokusu 10. ledna pravděpodobně nezíská důvěru.

Opoziční strany se obávaly, že Babišův tým spustí kobercový nálet bez ohledu na to, že nevládne důvěrou sněmovny, a zbaví se úředníků, kteří třímají konkurenční partajní legitimaci. Podle informací LN se před koncem roku tak rozsáhlé změny nechystají, jen dílčí. Do pátku mají ministři přichystat své návrhy systemizace, v pondělí je projednají a schválí. Pod ošklivým slovem se schovává soupiska počtu míst, která jsou v resortu k dispozici, v jaké platové třídě a jaký je na ně objem peněz.

Jmenování nové vlády
Miloš Zeman jmenoval vládu Andreje Babiše.

První změna systemizace v režii Babišovy vlády nemá dopadnout na odborné náměstky a zůstat by měli i političtí exponenti s expertní agendou. Třeba státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař. Toho si přivedl expremiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), ale Babiš se už s ním radí a hodlá v tom pokračovat.

Odhadem by se prvotní posuny ve služebních a pracovních místech měly dotknout jednoho až dvou lidí z deseti v každém resortu, někde ani to ne. Až se ministři rozkoukají, lze čekat větší zásahy v důsledku přesouvání agend.

Najdete na Lidovky.cz