Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Babišovi radí Randák. 'Prověřuje' jeho spolupracovníky

Česko

  7:00
PRAHA - Ačkoliv politické špičky ho za silného protihráče nepovažují, ostrá rétorika Andreje Babiše, který rozjíždí iniciativu ANO 2011, zaimponovala mnoha vlivným lidem. Podle zjištění LN s ním sympatizuje i bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák.

Kauza Savoy či Topolánkovo Toskánsko

Karlu Randákovi, bývalému šéfovi civilní rozvědky (2004 - 2006), jehož odvolal Ivan Langer, se přezdívá „generál utržený ze řetězu“. Právě bývalému vojákovi bývá některými lidmi přisuzováno, že stál za únikem nahrávky ze schůzky lobbisty Miroslava Šloufa s Jiřím Weiglem před prezidentskou volbou v roce 2008 (kauza Savoy) i kompromitujících fotografií Mirka Topolánka v Toskánsku.

Zdroje LN tvrdí, že je Randák momentálně jedním z nejbližších Babišových spolupracovníků. To bývalý nejvyšší špion odmítá. „Blízkou spoluprací bych to nenazval. Známe se a fandím mu, jeho iniciativa je mi sympatická. I když některé výroky bych volil jinak,“ sdělil LN opatrně Randák.

Spekuluje se o tom, že by Randák měl Babišovi „prověřovat“ budoucí spolupracovníky, což Randák, který působí ve správní radě Nadačního fondu proti korupci, v pondělí odmítl, připustil ale, že občas Babišovi něco poradí. „Někdy se mě pan Babiš zeptá, jaký mám názor na toho či onoho člověka, ale rozhodně se nejedná o žádné lustrování či prověřování. Na to nemám ani čas,“ řekl Randák.

Jak by si Randák představoval spolupráci s Babišem? Kteří další vlivní lidé Babiše podporují? Jak přišel Babiš k miliardám? Proč byznysmeni nyní brojí proti korupci? Čtěte úterní vydání Lidových novin.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Novostavba RD 5+1, 101m2, pozemek 1301m2
Novostavba RD 5+1, 101m2, pozemek 1301m2

Rakovec, Český Těšín - Dolní Žukov, okres Karviná
4 993 275 Kč

Mohlo by vás zajímat