Pondělí 10. května 2021svátek má Blažena 9 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babišovy svazky byly vedeny řádným způsobem, řekl badatel

Ministr financí Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Andrej Babiš. | foto: MAFRA – Michal Růžička

BRATISLAVA Archivní svazky, které se zmiňují o údajné spolupráci současného českého ministra financí Andreje Babiše s tajnou policií v komunistickém Československu, byly vedeny v souladu s tehdy platnými předpisy. Před bratislavským soudem to ve čtvrtek prohlásil Jerguš Sivoš, badatel slovenského Ústavu paměti národa (ÚPN), který v souvislosti se svazky čelí žalobě ze strany Babiše.

Ten se u soudu snaží prokázat, že v dokumentech československé Státní bezpečnosti (StB) je veden coby její agent s krycím jménem Bureš neoprávněně a že svazky byly zfalšovány.

Soudkyně po výpovědích Sivoše a Schovánka jednání odročila na 26. června, kdy se očekává přednesení závěrečných řečí obou stran. Není vyloučeno, že zároveň bude vynesen verdikt.

"Evidence (svazků Babiše) byla v souladu s interními normami ministerstva vnitra Československé socialistické republiky," prohlásil Sivoš. Zpochybnil rovněž argument žalující strany, že údajný příslib Babiše ke spolupráci s StB se nemohl uskutečnit na veřejném místě v jedné z bratislavských vináren, jak to vyplývá z archivních dokumentů.

ČTĚTE VÍCE

Babišův advokát Vladimír Ruman ovšem upozornil, že při kontrole Babišova svazku byly v roce 1988 zjištěny nedostatky v jeho spisu. Podle Sivoše šlo ale pouze o administrativní pochybení.

Sivoš před soudem také popisoval, jak StB získávala ke spolupráci tajné spolupracovníky. Řekl rovněž, že naverbování osoby coby agenta tajné policie si nevyžadovalo její písemný souhlas.

ÚPN, který svazky po StB spravuje, dosud předložil soudu vícero svazků, podle nichž agent Bureš například donášel StB a navštěvoval konspirační byt. Celý obsah spisů se ale nezachoval, protože jejich části byly skartovány. Sivoš u soudu prohlásil, že konspirační byty komunistické tajné policie mohl navštívit jen prověřený agent.

Sivoš byl prvním svědkem, kterého ve sporu s Babišem nechal předvolat ÚPN. Po něm začal vypovídat badatel Radek Schovánek, který působí v českém Ústavu pro studium totalitních režimů.

Svědectví pracovníků StB vyznívají v Babišův prospěch

Během dosavadního procesu, který odstartoval loni v červnu, jako svědci vypovídali mimo jiné bývalí pracovníci StB. Tvrzení těchto svědků vyzněla v Babišův prospěch. Za klíčové je v médiích označováno svědectví, v němž někdejší důstojník StB Július Šuman před soudem popřel informace z archivních svazků, že v 80. letech získal Babiše ke spolupráci s tajnou policií.

Výpovědi bývalých příslušníků StB, kteří se před soudem zastali Babiše, nejsou podle Sivoše překvapivé. "Neprozrazují (příslušníci StB) své zdroje a své tajné spolupracovníky," tvrdil.

Babiš vědomou spolupráci s StB dlouhodobě popírá. Loni v červnu u soudu pouze připustil, že za komunismu jako pracovník zahraničního obchodu přišel do kontaktu s StB. Příslušníci tajné policie se podle něj zajímali o dovoz nekvalitních fosfátů ze Sýrie.

,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Větrné elektrárny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Větrné elektrárny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Větrné elektrárny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...