12. listopadu 2018 22:59, aktualizováno 13. 11 10:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babišův syn řekl, že ho kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. ‚Je psychicky nemocný,‘ reagoval premiér

Koláž: Andrej Babiš a Čapí hnízdo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koláž: Andrej Babiš a Čapí hnízdo | foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha Syn premiéra Andrej Babiš mladší tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na Krymu. Řekl to serveru Seznam Zprávy. Andrej Babiš starší podle něj chtěl, aby kvůli kauze zmizel z Česka. ‚Můj syn je psychicky nemocný. Bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku. Moje dcera trpí bipolarní chorobou. Mého syna nikdo neunesl, z ČR odjel dobrovolně,‘ uvedl premiér.

Babišův syn řekl serveru Seznam Zprávy, že k farmě Čapí hnízdo, kvůli níž premiér čelí obvinění z dotačního podvodu, podepisoval nějaké dokumenty, ale prý nevěděl, co podepisuje. Také uvedl, že byl jako pacient v Národním ústavu duševního zdraví a v současnosti bere léky. Představitelé opozice v reakci na reportáž požadují, aby premiér podal vysvětlení, někteří chtějí vyvolat hlasování o nedůvěře vládě.

 „Odmítám tuto manipulaci a nehorázný tlak novinářů na orgány činné v trestním řízení. Je mi líto, že se tady pořádá hon na moji rodinu, který jsem jim svým vstupem do politiky způsobil a která tím teď nejvíc trpí,“ vyjádřil se Babiš starší.

Předseda ČSSD na brífinku strany ke kauze Čapí hnízdo.
Miloslav Kalousek a Jiří Pospíšil na brífinku TOP 09 ke kauze Čapí hnízdo.

Policie České republiky na svém twitterovém účtu uvedla, že se důkladně zabývá a vyhodnocuje relevantnost informací uvedenými ve včerejším dílu pořadu Zvláštní vyšetřování v TV Seznam.

13.listopadu 2018 v 09:27, příspěvek archivován: 13.listopadu 2018 v 10:10

Policie ČR se informacemi uvedenými ve včerejším dílu pořadu Zvláštní vyšetřování v TV Seznam důkladně zabývá a vyhodnocuje jejich relevantnost. Kontaktovat proto bude samozřejmě i autory reportáže.

Babišův syn prozradil, že se v minulosti kvůli konfliktu s policií dostal do Národního ústavu duševního zdraví, kde se setkal s psychiatričkou Ditou Protopopovou. Ta letos kandidovala v komunálních volbách za hnutí ANO, které vede Andrej Babiš starší. Po vypuknutí kauzy Čapí hnízdo manžel Protopopové Petr údajně odvezl Babišova syna na ukrajinský poloostrov Krym. „Zneužil toho, že můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli stíhání Čapího hnízda,“ řekl Babišův syn serveru.

LISTOPAD: Server Seznam Zprávy přinesl výpověď Andreje Babiše mladšího, který...

Andrej Babiš mladší.

„Řekla mi (Protopopová) - máš na výběr, buďto tě zavřeme v Národním ústavu duševního zdraví, buď tady budeš, nebo půjdeš na prázdniny. Já jsem si vybral prázdniny,“ řekl Andrej Babiš mladší. „On (Protopopov) mi řekl na Ukrajině - já a tvůj otec uděláme všechno, abys byl zavřený,“ uvedl.

Národní ústav duševního zdraví v úterý na Facebooku napsal, že Protopopová v něm pracuje na malý úvazek a že vedení ústavu informace serveru prověří. „Vedení ústavu tyto informace důkladně prověří, neboť jeho prvotním posláním je hájit zájmy pacienta a respektovat lékařské tajemství. Do ukončení tohoto prověřování se k dané věci tedy nebudeme vyjadřovat,“ uvedl ústav.

Policie neodhalila protiprávní jednání

Protopopova se podle svých slov bál, a proto oznámil české policii, že byl unesen. Policie se podle předchozích zpráv serverů Neovlivní.cz a iROZHLAS.cz oznámením zabývala, ale neodhalila žádné protiprávní jednání. Babišův syn nyní žije ve Švýcarsku a má i tamní občanství. Serveru Seznam Zprávy Andrej Babiš mladší řekl, že nyní bere léky a má lepší lékaře. Manželé Protopopovi se serveru k tomu odmítli vyjádřit.

Premiér Babiš v minulosti uváděl, že v době, kdy farma Čapí hnízdo získala dotaci, vlastnili farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky, nynější manželky Moniky Babišové. „Pozitivně si pamatuji, že jsem něco s Čapím hnízdem podepisoval. Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji,“ řekl nyní Babišův syn serveru Seznam Zprávy.

Představitelé sněmovních opozičních stran v reakci na vyjádření Babišova syna žádají, aby premiér situaci vysvětlil. „Zítra (v úterý) navrhnu na předsednictvu a poslaneckém klubu KDU-ČSL vyvolání hlasování o vyslovení nedůvěry této vládě,“ sdělil na Twitteru místopředseda lidovců Marian Jurečka. 

12.listopadu 2018 v 22:45, příspěvek archivován: 12.listopadu 2018 v 23:43

Zítra navrhnu na předsednictvu a poslaneckém klubu @kducsl vyvolání hlasování o vyslovení nedůvěry této vládě! Doufám, že s ohledem na vážnost situace to bude podpořeno a i ostatní politické strany toto podpoří @ODScz @STANcz @PiratskaStrana @TOP09cz a probudí se třeba i @CSSD

K situaci se vyjádřil také předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. „Zjištěné skutečnosti mohou znamenat velký skandál. České soudy musí teď v první řadě určit znalce, který posoudí, zda je Andrej Babiš mladší skutečně nezpůsobilý trestního řízení, nebo jde jen o účelové vyhýbání se trestnímu stíhání,“ uvedl na Twitteru Pospíšil.

12.listopadu 2018 v 21:28, příspěvek archivován: 12.listopadu 2018 v 23:44

Zjištěné skutečnosti mohou znamenat velký skandál. České soudy musí teď v první řadě určit znalce, který posoudí, zda je Andrej Babiš ml. skutečně nezpůsobilý trestního řízení nebo jde jen o účelové vyhýbání se trestnímu stíhání.

Lidovky.cz, ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.