Čtvrtek 7. listopadu 2024, svátek má Saskie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bach je technař

Česko

Slovinská kapela Laibach zítra v Divadle Archa představí svůj multimediální projekt Laibachkunstderfuge

Umění fugy bylo jasná volba. Zhruba těmito slovy popisovali členové skupiny Laibach přijetí nabídky organizátorů lipského Bachfestu: zpracovat po svém jakékoli dílo Johanna Sebastiana Bacha. Umění fugy označili za mysteriózní a matoucí počin založený na matematických a pythagorejských principech či na fraktální geometrii a za inspiraci pro nejrůznější protichůdné interpretace, spekulace a mystifikace. Ke slovinskému seskupení, které se již řadu let honosí označeními jako „kontroverzní“ či „kultovní“, by se ani nehodilo nic, co by nebylo bohatě ověnčeno bombastickými přívlastky. Laibach funguje již téměř tři desítky let a po celou dobu na sebe poutá pozornost pokusy šokovat veřejnost. Proslulé jsou coververze Beatles, Queen, Jesus Christ Superstar či odrhovaček The Final Countdown a Life Is Life. V roce 1984 spoluzakládali hnutí Neue Slowenische Kunst, o několik let později založili virtuální stát stejného jména s vlastními pasy, poštovními známkami či velvyslanectvím. Ve svých multimediálních projektech se hojně vyjadřují k politice a jsou obviňováni z názorů ultralevicových i ultrapravicových. Tato obvinění jsou nabíledni - kapela se bez ostychu nechává zvěčňovat v nacistických uniformách. Pozdvižení vzbudili i zpracováním čtrnácti národních hymen (včetně hymny státu NSK).

Jejich odhodlání pustit se do Bachova veledíla se dá považovat za další v řadě provokací. „Drzost“ počinu vyniká při pohledu na galerii vynikajících hudebníků, kteří se Umění fugy věnovali v minulosti. Za všechny jmenujme alespoň geniálního Glenna Goulda, smyčcové kvarteto Emerson či našeho Milana Muclingera a jeho Ars rediviva.

Elektronika s kořeny v baroku K přepracování jednoho z Bachových děl byla skupina vybídnuta v roce 2006. Album Laibachkunstderfuge vyšlo o dva roky později. Protože Umění fugy nebylo výslovně určené pro žádný nástroj, nemuseli se Laibach cítit svázáni a pro svou interpretaci si vybrali počítačový program. Podle Ivana Novaka, jednoho z členů skupiny, se při práci nad albem ukázalo, že lze Bacha považovat za zakladatele elektronické a techno hudby.

Umění fugy barokního velikána obsahuje 14 fug a čtyři kánony. Vůdčí ideou celého díla je dle muzikologa Christopha Wolffa „průzkum kontrapunktických možností spočívajících v jediném hudebním tématu.“ Toto jednoduché téma je přítomné ve všech částech díla, neustále se vynořuje a zanořuje, zesiluje a zeslabuje, převrací se na ose horizontální i vertikální a po celou dobu živě „diskutuje“ samo se sebou. Dílo postupuje od kompozičně nejjednoduššího prvního kontrapunktu přes ty složitější až po nejkomplikovanější. Verze skupiny Laibach se drží pořadí jednotlivých částí. První dva kontrapunkty představují základní téma, elektronických ozdob není mnoho a jejich znění víceméně odpovídá originálu. Hned třetí kontrapunkt patří mezi nejzajímavější - k expozici tématu hrají vojenské bubny zřetelně odsekávající jednotlivé rytmické úseky. Po chvíli se ovšem přidá jazzové aranžmá, které jasné rytmické členění naopak stírá. V tu chvíli se člověku připomene až skoro jazzová interpretace Glenna Goulda, při jehož hře je vidět, jak se bachovská melodie rozvíjí nezávisle na rytmické struktuře a přízvučná doba taktu nemusí odpovídat přízvuku melodie. Čtvrtý kontrapunkt představuje invertované téma ve čtyřhlasé fuze. Verze Laibachu jako by byla překvapena převrácením melodie vzhůru nohama a dominantní první čtyři tóny tématu se monotónně opakují po téměř celé trvání tohoto úseku.

Kapky deště v kontrapunktu Když si posluchač po chvíli přivykne na elektronické ozdůbky, přestává „laibachizaci“ Bacha cítit jako cosi třeskutě originálního. Virtuozitu náročnějších kontrapunktů u slovinské kapely nelze hledat - což je škoda, když uvážíme, že oproti standardním interpretacím mají k dispozici o bezpočet „nástrojů“ více. V dalším průběhu je tedy pozoruhodné spíš užití nezvyklých zvuků: alikvotního hlasu v kontrapunktu VI, několika lidských hlasů zpívajících kontrapunkt VII na slovo Lai-Bach, kapek deště v osmém kontrapunktu (ukončeném zvukem nikoli nepodobným spláchnutí toalety), apod. Pozoruhodné je i záměrné vpašování elektronických chyb do jedenáctého kontrapunktu, které možná Laibach zamýšleli jako paralelu k tzv. falešným nástupům tématu v původních fugách.

Návštěvníky koncertu kromě hudby čeká i velkoplošná projekce. Během koncertů bývají na zadní stěně scény tři obří obrazovky a na pódiu veliký bílý stůl na Kreuzschach - šachovou hru pro čtyři hráče, kterou prý kapela vynalezla v roce 1980. Účinkují čtyři osoby v barokních parukách, které se střídají u svých konzolí a u stolu. Šachová partie je přenášena na prostřední obrazovku, na postranních obrazovkách jsou k vidění videoklipy plné typicky laibachovské estetiky - laibachovských křížů, pasů „republiky“ NSK, hasičských stříkaček nebo plamenů.

„Dokonalá fuga všech druhů“

J. S. Bach Umění fugy sepsal v posledních asi dvou letech života. Jeho části (Contrapunctus I - XIV a čtyři kánony) představují slovy jednoho z badatelů „dokonalé fugy všech druhů“ na stejné téma v téže tónině. Autor zemřel při psaní Kontrapunktu XIV (na snímku) a zanechal za sebou nenazvaný cyklus s nejasnostmi týkajícími se počtu a pořadí jednotlivých fug. Dílo navíc nebylo za autorova života jednoznačně připsáno určitému nástroji. Někteří muzikologové došli až k názoru, že ani nebylo pro žádný nástroj určeno a že šlo pouze o cvičení, které mělo studentům hudby a budoucím skladatelům názorně ukázat ty nejzazší možnosti fugy, kde v nejrůznějších kombinacích dochází k expozicím tématu, k jeho obratům, převracení, zrcadlení, ke zvětšení či zmenšení notových hodnot.

Protože Umění fugy nebylo určené pro žádný konkrétní nástroj, nemuseli se Laibach cítit vázáni a pro svou interpretaci si vybrali počítačový program.

Drzost kapely při odhodlání pustit se do Bachova veledíla vyniká při pohledu na galerii jejich předchůdců

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!