Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bakala, Albrightová i kníže hledají po světě mozky pro Česko

Česko

  10:00
PRAHA - Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg hledá po Praze vhodné místo, které by mohl nabídnout některému z prestižních amerických think-tanků, aby si tady otevřel svou pobočku.
Think tank, ilustrační foto

Think tank, ilustrační foto foto: Shutterstock

"Otevření pobočky amerického think-tanku v Česku se blíží. Potřebujeme tu přednášející osobnosti ze zahraničí, ne se jen bavit mezi sebou, s nadhledem, který jde od Bílých Karpat k Šumavě," řekl LN Schwarzenberg.

Mozkovny pro politiky

Pojem think-tank (doslovně myšlenková nádrž) vznikl v USA v období druhé světové války. Mají poskytovat myšlenkové a názorové zázemí administrativě a politikům. Zpracovávají vlastní výzkum a prosazují své vidění světa v různých oborech. Jen v USA je takových institucí 1700, nacházejí se ale po celém světě.

Česká strana může podle něj nabídnout jen možné sídlo think-tanku, na zbytek se budou muset sehnat peníze soukromé. A v tomto směru se začala rýsovat jedna nepřehlédnutelná možnost: o vznik think-tanku v Praze usiluje vedle Schwarzenberga také jeho obchodní partner a přítel, finančník Zdeněk Bakala. "Mohu potvrdit, že pan Bakala chce i nadále napomoci vzniku organizace, jako je think-tank," vzkázal LN jeho mediální zástupce Pavel Kočiš.  "V zásadě ty dvě věci jdou nezávisle. Ale možná tady budou Američané hledat partnerský institut. To už je ale na nich," řekl ministr k souvislosti mezi oběma projekty.


Ministr také připustil, že s Bakalou snahu rozjet v Česku instituci typu amerického think-tanku už dříve probírali.  "Svého času jsem byl na jedné diskuzi, kde se o tom mluvilo. Byl to takový uvolněný kroužek různých známých. Jak ten projekt pokračuje, o tom já nic nevím," dodal včera ministr.

Karel Schwarzenberg

Podle svých slov tehdy řekl, že pokud Česko srovnává v úrovni diskuzí, například v oblasti zahraniční politiky, s obdobnými institucemi jinde v Evropě, "musí uznat, že jsme ještě poněkud provinční a že s tím se musí něco udělat". Bakalův mluvčí Kočiš k tomuto záměru dodal už jen to, že je "předčasné zveřejňovat jakékoli informace".

Aspen v Česku
Americké think-tanky se mimo jiné vyznačují tím, že mívají čitelnou politickou orientaci, a tíhnutím k jedné ze dvou hlavních politických stran v USA. Schwarzenberg ve Washingtonu jednal s odborníky z American Enterprise Institute, kteří se kloní k republikánům, i s představiteli Brookings Institute z tábora demokratů.

Nálepku neutrální ministr dává think-tanku Aspen Institute, o němž také mluvil jako o nadějném kandidátu pro zřízení pobočky v Česku. Ve washingtonské centrále Aspen Institute jsou zatím ve věci opatrní.

"V tento okamžik mohu říct jen to, že proběhla předběžná jednání a nic konkrétního zatím není plánované," reagoval na dotaz LN Elliot Gerson, výkonný viceprezident Aspen Institute. Česko-americké námluvy mají probíhat i se členy washingtonského Centra pro analýzu evropské politiky (CEPA).

S podporou Albrightové
Podle Schwarzenberga by personální obsazení nového think-tanku fungujícího pod zavedenou americkou značkou tvořili hlavně Češi. I to by mohlo nasvědčovat možnému propojení obou projektů. Intelektuálové světového formátu by pak v takové instituci fungující v Česku byli vítanými hosty.

O projektu think-tanku s americkou účastí v první polovině roku mluvila také ČSSD, tedy v době, kdy se chystala do vlády. Představitelé ODS ale tehdy tvrdili, že si sociální demokraté jen vypůjčili jejich myšlenku. K projektu je ale prý skeptický prezident Václav Klaus, jak už dříve řekl ministr Schwarzenberg.

Madeleine Albrightová.

Za otevření pobočky amerického think-tanku v Praze prý ve Washingtonu lobbuje i bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová.

Poradci po Česku

CENTRUM PRO EKONOMIKU A POLITIKU (CEP)
* Vzdělávací institut, který v roce 1998 založil Václav Klaus.
* Činnost se sestává z pořádání seminářů a publikační činnosti. CEP žije z dobrovolných příspěvků soukromých osob.
* V čele je správní rada, kterou tvoří Václav Klaus, Jiří Weigl a Karel Steigerwald. Výkonným ředitelem je Petr Mach, mimo jiné předseda Svobodných.

OBČANSKÝ INSTITUT
* Instituce, jejímž cílem je podpora, šíření a rozvíjení idejí a hodnot konzervativně-křesťanského zaměření.
* Působí jako občanské sdružení od roku 1991, navazuje na okruh disentu kolem Pavla Bratinky, pořádající před listopadem 1989 "bytové semináře".
* Současný šéf je Roman Joch, mimo jiné poradce premiéra Petra Nečase v oblasti lidských práv.

CEVRO – LIBERÁLNĚ-KONZERVATIVNÍ AKADEMIE
* Vzniklo jako občanské sdružení v srpnu 1999.
* Inspirací pro jeho vznik byla myšlenka celoživotního doplňování znalostí a dovedností pravicově smýšlejících lidí a činnost think tanků ideově spřízněných západních pravicových stran.
* Ve správní radě zasedá třeba exministr vnitra Ivan Langer či jiný člen ODS Jan Zahradil.

MASARYKOVA DEMOKRATICKÁ AKADEMIE (MDA)
* Jedno z mála sdružení, které je možné považovat za think-tank tuzemské levice. Alespoň za něj MDA považoval expředseda ČSSD Jiří Paroubek.
* Občanské sdružení, které bylo založeno v roce 1896 za účasti tehdejšího vůdce sociální demokracie Josefa Steinera a profesora Tomáše Garrigua Masaryka jako Masarykova dělnická akademie.
* K přejmenování na demokratickou akademii došlo teprve v dubnu 2009.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat