Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeman opět provokuje: Bakala je zloděj, Pussy Riot poloviční prostitutky

Česko

  19:15
TANVALD - Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek během své návštěvy Libereckého kraje besedoval s obyvateli Tanvaldu. V reakci na dotaz ohledně současné situace OKD označil Zeman Zdeňka Bakalu za zloděje a podvodníka, po kterém by měl stát vymáhat peníze. Opět mluvil i o členkách ruské punkové kapely Pussy Riot. Jsou to poloviční prostitutky, prohlásil.

Prezident Miloš Zeman. foto: ČTK

„Pan Bakala je zloděj a podvodník. Stát by mu neměl dát ani korunu, ale spíše by měl peníze vymáhat po panu Bakalovi,“ pronesl podle serveru iDnes.cz v Tanvaldě prezident.

Zeman v diskuzi dále připomněl, že před dvěma lety si Bakala na dividendách rozdělil šest miliard korun a nedal nic do rezervního fondu. „Ceny uhlí sice klesly, ale z těchto peněz mohl zaplatit současný pětimiliardový dluh,“ dodal Zeman.

Skupina CERCL,v níž má miliardář Zdeněk Bakala polovinu, a která je většinovým akcionářem těžební společnosti New World Resources (NWR), se rozhodla z uhelné firmy po dvanácti letech odejít. CERCL převede svůj podíl na ostatní akcionáře NWR, aby tak prý usnadnila restrukturalizaci majitele dolů OKD. Ten se kvůli propadu světových cen uhlí potýká s těžkými problémy. V dole Paskov hrozí velké propouštění.

Poloviční prostitutky Pussy Riot

O tom, zda bude svůj mandát obhajovat v příštích prezidentských volbách, není Zeman ještě rozhodnut. Podle něj může jeho popularita klesnout, pokud řekne něco provokativního, co se lidem nebude líbit. „Jako třeba, že Pussy Riot jsou poloviční prostitutky,“ odpověděl podle serveru ParlamentníListy.cz Zeman na další divácký dotaz. „Svoje rozhodnutí oznámím rok před uplynutím mandátu, tedy v březnu 2017,“ dodal podle serveru Zeman.

O vystoupení Česka z EU by mělo rozhodovat referendum

Přes své kritické postoje k Evropské unii nesouhlasí prezident Miloš Zeman s názory, že Česko by z ní mělo vystoupit. Pokud by se o tom ale mělo rozhodovat, mělo by to podle něj být cestou obecného referenda. "Považuji za občanské právo, aby takové referendum bylo," řekl prezident na setkání s obyvateli Semil.

Úvahy o vystoupení Česka z unie jsou reakcí na připravované referendum o vystoupení Velké Británie. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) považuje jakékoliv návrhy na odchod České republiky z EU za nesmyslné, škodlivé a nebezpečné. Členství v unii je podle něj garancí prosperity a bezpečnosti země a potvrzením polistopadového vývoje české společnosti. "Pokud Velká Británie vystoupí z EU, což si rozhodně nepřeji, vyvolá to vlnu nacionalismu a separatismu po celé Evropě. Evropská myšlenka bude oslabena," tvrdí Sobotka. Pokud by Česká republika přestala být členem EU, vrátila by se podle něj do sféry vlivu Ruska, což si rozhodně nepřeje.

Ani prezident není odchodu Česka z EU nakloněn. "Ať už jako prezident nebo jako občan Miloš Zeman, bych v odpovědi na otázku chcete vystoupit z Evropské unie, hlasoval ne. Je to samozřejmě moje přesvědčení, které nikomu z vás nevnucuji," řekl a dodal: "Měl bych bojovat za to, aby všichni měli právo se v tomto referendu svobodně vyjádřit a nikoli, aby jim kdokoli toto referendum zakazoval."

Prezident se pokládá za eurofederalistu. "Jsem pro evropskou integraci, nejsem pro evropský unitární stát," vysvětlil. Znovu kritizoval unii za množství nesmyslných směrnic, které podle něj vydává a jimiž zasahuje do kompetence suverénních států, přičemž neplní svoji základní kompetenci jako soustátí. "To je ochrana vnějších hranic před islámskou imigrací," řekl prezident.

Evropská unie by se podle něj měla opevnit. "Ochrana vnějších hranic včetně vytvoření pohraniční stráže Evropské unie je její základní povinností. Uprchlická vlna, zejména vlna islámských uprchlíků s neslučitelnou kulturou s evropskou kulturou by měla být zastavena," dodal.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat