20. dubna 2012 16:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bakala vzkazuje premiérovi: Přestaňte mě osočovat

Zdeněk Bakala. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Bakala. | foto: Lidové noviny

PRAHA Známého uhlobarona Zdeňka Bakalu nadzvedly výroky premiéra Petra Nečase, který ho několikrát zmiňoval v souvislosti s vyšetřováním privatizace OKD a spojenectvím s Karlem Schwarzenbergem. Miliardář Nečasovi v otevřeném dopise vzkázal, aby ho bez důkazů přestal osočovat. Na premiérovo chování si již stěžoval žalobcům.

Nečas o Bakalovi hovořil v článcích a rozhovorech v Lidových a Hospodářských novinách. V dopise však reaguje na rozhovor v týdeníku Respekt, který (stejně jako Hospodářské noviny) vlastní Bakalovo vydavatelství Economia.

ČTĚTE TAKÉ:


Premiér v rozhovoru mluvil o Bakalově těžební společnosti OKD, když vyjmenovával kauzy spojené s ČSSD. "...mělo by se to ve spojitosti s vaším nakladatelstvím Economia zmínit, protože to je velmi závažný případ, v němž policie vyšetřuje podezření z pěti trestných činů," řekl Nečas.

Bakalovi se však slova šéfa vlády nelíbí. "Doufám, že Vaše slova nejsou míněna jako vzkaz orgánům činným v trestním řízení či soudům s cílem ovlivnit jejich nestrannost," reaguje na to v dopise rozeslaném jeho mediálním zástupcem Pavlem Korčišem.

Převzetí OKD Bakalovou společností podle magnáta proběhlo zcela standardně. "Jedna z našich společností koupila od soukromých majitelů akcie čistě soukromého podniku Karbon Invest, který držel akcie v té době již zcela zprivatizované OKD," píše Bakala.

Dopis Zdeňka Bakaly Petru Nečasovi


V rozhovoru si Nečas neodpustil ani rýpnutí do koaličního partnera Karla Schwarzenberga, když zmínil jeho pomoct Bakalovi při nákupu vydavatelství Economia od německého majitele. "Přece kdybych toto udělal já, tak mě ukřižujete," řekl.

I tento výrok Bakalu namíchl. "Karel Schwarzenberg konal přesně tak, jak je běžné ve standardní evropské diplomacii. Nemohu souhlasit s tím, že se ho snažíte v této souvislosti portrétovat ve špatném světle. Stejně tak Vás žadám, abyste moje jméno nezneužíval v rámci politického boje mezi ODS a TOP 09," napsal premiérovi.

Bakalův advokát se již kvůli Nečasovým výrokům obrátil na vrchního státního zástupce, protože prý Nečas svými výroky zasahuje do jeho osobnostních práv. "Pevně věřím, že se podobné výroky z Vašich úst již nebudou opakovat," uzavírá dopis.

ogoOndřej Golis

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!