Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bakala za mřížemi. Předvolební kampaň se do miliardáře strefuje kvůli OKD

Česko

  13:30
OSTRAVA/PRAHA - Zdeněk Bakala se opět stal veřejným terčem, tentokrát v kampani pro říjnové volby do Poslanecké sněmovny. Miliardář je v ní vyobrazován za mřížemi a slibováno, že „vytunelované miliardy“ budou vráceny zpět. S kampaní vytáhla společnost Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy. Kampaň je součástí předvolební boje strany Dobrá volba 2016, kterou Krúpa financuje.

Plakátová kostka vystavená v Ostravě. foto: Lidovky.cz

Nový vizuál navazuje na plakáty zobrazující smějícího se Zdeňka Bakalu s doutníkem a nápisem „Mám se skvěle díky vám“. Na novém vizuálu je Bakala vyobrazen ve vězeňském mundúru a za mřížemi. Velkoformátové instalace s tímto tématem se objevily v Praze, Brně, Ústí nad Labem, Ostravě a Frýdku-Místku. Kampaň má být transparentně placena přímo společností Arca Capital, avšak je oficiální součástí předvolební kampaně strany Dobrá volba 2016.

Sobotka: Soudit mají toho, kvůli komu přišel stát o většinu v OKD

Na otázku serveru Lidovky.cz, jak chtějí dosáhnout navrácení peněz, které na plakátech označují za vytunelované, řekla tisková mluvčí Pavola Krúpy Barbora Hanáková, že podávají podněty, žaloby a trestní oznámení k zahraničním i domácím orgánům. Podle Hanákové se zaměřují především na „nestadardní finanční operace“ spojené s kauzou OKD.

Tiskový mluvčí Zdeňka Bakaly však napsal, že „nařčení vznesená proti Zdeňku Bakalovi se nezakládají na faktech“. Investice, které Bakala učinil byly podle něj transparentní a v souladu s právními normami. 

Billboard umístěný ve Frýdku-Místku.

Negativně se Krúpa a Dobrá volba 2016 podle Hanákové staví k domněnce, že je takto postavená kampaň příliš zkratkovitá. „Zdeněk Bakala je jakýmsi symbolem tunelářství a billboardová kampaň je apelem na všechny, kteři mají v kompetenci kauzu řešit,“ napsala pro Lidovky.cz Hanáková. 

Věřitelé OKD schválili reorganizační plán. Majetek skončí v nástupnické firmě

Kampaň naráží na kontroverzní kauzy okolo OKD, kdy měl Zdeněk Bakala nejdříve vydělat na nesprávně provedené privatizaci OKD v roce 2004 a následně i na výstavbě bytů pro horníky, o něž propukl spor v roce 2008. V kauze byl obžalován posudkový expert Rudolf Doucha, který měl vypracovat posudek, který podíl státu v OKD výrazně podhodnotil, a Jan Škurek a Pavel Kuta, kteří byli členy výkonného výboru Fondu národního majetku. Ti měli podle obžaloby porušovat své povinnosti při správě cizího majetku.

Autor: