Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 9 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bakala za mřížemi. Předvolební kampaň se do miliardáře strefuje kvůli OKD

Plakátová kostka vystavená v Ostravě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plakátová kostka vystavená v Ostravě. | foto: Lidovky.cz

OSTRAVA/PRAHA Zdeněk Bakala se opět stal veřejným terčem, tentokrát v kampani pro říjnové volby do Poslanecké sněmovny. Miliardář je v ní vyobrazován za mřížemi a slibováno, že „vytunelované miliardy“ budou vráceny zpět. S kampaní vytáhla společnost Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy. Kampaň je součástí předvolební boje strany Dobrá volba 2016, kterou Krúpa financuje.

Nový vizuál navazuje na plakáty zobrazující smějícího se Zdeňka Bakalu s doutníkem a nápisem „Mám se skvěle díky vám“. Na novém vizuálu je Bakala vyobrazen ve vězeňském mundúru a za mřížemi. Velkoformátové instalace s tímto tématem se objevily v Praze, Brně, Ústí nad Labem, Ostravě a Frýdku-Místku. Kampaň má být transparentně placena přímo společností Arca Capital, avšak je oficiální součástí předvolební kampaně strany Dobrá volba 2016.

Na otázku serveru Lidovky.cz, jak chtějí dosáhnout navrácení peněz, které na plakátech označují za vytunelované, řekla tisková mluvčí Pavola Krúpy Barbora Hanáková, že podávají podněty, žaloby a trestní oznámení k zahraničním i domácím orgánům. Podle Hanákové se zaměřují především na „nestadardní finanční operace“ spojené s kauzou OKD.

Tiskový mluvčí Zdeňka Bakaly však napsal, že „nařčení vznesená proti Zdeňku Bakalovi se nezakládají na faktech“. Investice, které Bakala učinil byly podle něj transparentní a v souladu s právními normami. 

Billboard umístěný ve Frýdku-Místku.

Billboard umístěný ve Frýdku-Místku.

Negativně se Krúpa a Dobrá volba 2016 podle Hanákové staví k domněnce, že je takto postavená kampaň příliš zkratkovitá. „Zdeněk Bakala je jakýmsi symbolem tunelářství a billboardová kampaň je apelem na všechny, kteři mají v kompetenci kauzu řešit,“ napsala pro Lidovky.cz Hanáková. 

Kampaň naráží na kontroverzní kauzy okolo OKD, kdy měl Zdeněk Bakala nejdříve vydělat na nesprávně provedené privatizaci OKD v roce 2004 a následně i na výstavbě bytů pro horníky, o něž propukl spor v roce 2008. V kauze byl obžalován posudkový expert Rudolf Doucha, který měl vypracovat posudek, který podíl státu v OKD výrazně podhodnotil, a Jan Škurek a Pavel Kuta, kteří byli členy výkonného výboru Fondu národního majetku. Ti měli podle obžaloby porušovat své povinnosti při správě cizího majetku.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Režisér Taika Waititi s Ocarem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Režisér Taika Waititi s Ocarem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Režisér Taika Waititi s Ocarem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...