Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bakalovi nájemníci se bouří

Česko

Nespokojenost s bydlením vyhání lidi. Zatím do kin, chystají se i do ulic

FRÝDEK-MÍSTEK Mezi nájemníky někdejších podnikových bytů Ostravskokarvinských dolů to vře. Už dvanáct tisíc z nich podepsalo petici, aby si mohli byty odkoupit. Majitel společnosti Zdeněk Bakala to odmítá. Podle něj byty na prodej nejsou a nezmění to žádná forma nátlaku. Nájemníci přesto tlak stupňují - scházejí se s politiky, pořádají setkání ve velkých městech a chystají se demonstrovat. „Musíme se dát dohromady a udělat vše pro to, ať byty získáme,“ přesvědčoval předseda Sdružení nájemníků bytů OKD Roman Macháček plný sál kina Petra Bezruče ve Frýdku-Místku. Na jedno z prvních setkání sdružení s nájemníky se v úterý večer přišlo podívat okolo pěti set lidí.

Že lidé v sále kina nebyli Bakalovi nakloněni, dávaly najevo už transparenty zdobící pódium: Šachty uhlobaronům, byty lidem či Třicet roků žijem v hnoji - OKD a RPG se na nás hojí. U stolků v kině lidé podepisovali petice a někteří z nich se za poplatek 200 korun zapisovali jako řádní členové sdružení.

„Hledali jsme podporu politiků i médií. Zastal se nás senátor Václav Roubíček z ODS, stejně jako lidé ze sociální demokracie, včetně Jiřího Paroubka. Sociální demokracie nám nabídla 200 tisíc korun na právní analýzy. Ty jsme si nechali vypracovat u advokátky Hany Marvanové,“ popsal Macháček. Podle něho se tak sdružení nájemníků dává do papírového boje s vlastníky uhelné společnosti.

Nájemníci jsou přesvědčeni, že mají právo byty odkoupit zhruba po čtyřiceti tisících korunách. Přibližně za tolik je totiž v roce 2004 koupila od státu společnost Karbon Invest i s podíly ve společnosti OKD. Od Karbon Investu je i se všemi závazky zase koupil Zdeněk Bakala. Všechny závazky, včetně toho, že byty nesmějí být převedeny na další osoby, však květnem 2009 končí.

Nájemníci se obávají, že právě s příchodem května nastane velký výprodej bytů za tržní ceny. Podle nich Zdeněk Bakala v roce 2004 sliboval, že nájemníkům byty prodá. „Sliboval a dělal se hezkým před médii. Tvrdil, že mu jde jen o doly a ne o byty,“ zlobil se Zdeněk Pavlíček ze sdružení nájemníků.

Stanovisko Zdeňka Bakaly zůstává již několik měsíců neměnné. Tvrdí, že nájemníkům odprodej bytů nesliboval, nyní naopak slibuje miliardové investice do rekonstrukce zanedbaného bytového fondu, který jeho firmě patří.

Výsledky právního rozboru Hany Marvanové už mají zástupci sdružení k dispozici. Podle něj byl problematický a nezákonný už převod bytů ze státu na OKD počátkem devadesátých let. Komplikované je také to, že Bakalova společnost převedla byty z OKD na svou další společnost s názvem RPG. „Postavení nájemníků se od roku 1990 systematicky zhoršuje. Stát se nechová, jak by měl, a nechrání zákonná práva a zájmy svých občanů. Vlastník společnosti odmítá respektovat předkupní právo nájemníků,“ konstatuje právní analýza. Ta se nyní pravděpodobně stane podkladem pro žaloby u českých i evropských soudů. Zástupci sdružení si hodně slibují například od Evropské komise, na kterou se už obrátili prostřednictvím evropských poslanců.

„Bakala nikdy nebude mít dost peněz na to, aby umlčel sto tisíc nájemníků OKD,“ konstatoval jeden ze zakladatelů sdružení Stanislav Holek. Nájemci nyní hýří aktivitou - mají internetové stránky, plánují další setkání i demonstrace. Chtěli by také mít zástupce sdružení v každém nájemním domě, aby informovali ostatní nájemníky o dalších krocích sdružení.

Setkání nespokojených nájemníků mají pokračovat po celém Ostravsku, všude tam, kde 43 tisíc bytů v majetku uhelné společnosti stojí. Ještě v prosinci se sejdou v Hlučíně, Orlové, Karviné a v Havířově. „Dokud politici neuvidí, že to tady vře, vykašlou se na nás,“ varoval plný sál Holek. Přítomné vyzval, aby ti z nich, kteří by byli ochotni přijít demonstrovat před ostravské sídlo společnosti RPG, zvednuli ruku. „Že všichni? To je ale málo. Každý z vás musí přivést dalších pět nájemníků,“ vybízel Holek. V bytech patřících Bakalově společnosti žije přes sto tisíc lidí. K demonstracím se chystají možná už v lednu.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™
SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte krabici plnou pokračovacího kojeneckého mléka Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™. Zbrusu nová receptura...