Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

‚Bála jsem se, že mi nikdo neuvěří.‘ Několik žen promluvilo o údajném predátorském chování poslance Feriho

Dominik Feri (TOP 09). foto: MAFRA

Doporučujeme
Praha - Poslanec za TOP 09 Dominik Feri (24) se měl dopouštět nevhodného chování vůči ženám, které máme podložené. Tak zní hlavní sdělení z článků, které v úterý publikovaly servery A2larm a Deník N. Mladý zákonodárce odmítá, že by se dopouštěl sexuálního násilí, nicméně se omluvil za „nepatřičné a nevhodné“ chování. Po několika hodinách na svém Instagramu uvedl, že rezignuje na funkci poslance a nebude kandidovat v podzimních volbách. Proti obviněním se hodlá bránit soudně.
  17:15aktualizováno  18:46

Redakce Deníku N se ve spolupráci se serverem A2larm spojila přes sociální síť Twitter s jednou z žen, která se pod přezdívkou podivovala „proč nejsou kauzy poslance Feriho medializovány“. Následně se žena už pod svým pravým jménem k celé věci pro obě redakce vyjádřila slovy, že tweet napsala kvůli tomu, že se na ní v poslední době valily různé příhody týkající se mladých žen, které byly údajně obtěžovány či zneužity Dominikem Ferim.

Podle mluvčí policejního prezidia Kateřiny Rendlové se policie zveřejněnými informacemi začala zabývat. „V následujících dnech bude rozhodnuto o tom, která součást policie šetření provede a jaký bude případný další postup ve věci,“ sdělila Rendlová pro Lidovky.cz.

Poslanec Dominik Feri (TOP 09) na schůzii Poslanecké sněmovny.
Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a Dominik Feri ve volebním štábu...

„Byla jsem šokována, znechucena a nechápala jsem, že tak závažná kauza ještě nebyla (pokud je pravdivá) medializována,“ uvedla žena, jejíž identitu redakce Deníku N a A2larmu znají. Prý jí nešlo o Feriho-politika, ale o Feriho, který se dopouští sexuálního násilí. Podle ní je potřeba o tomto typu násilí více mluvit a nezáleží na tom, zda je sexuální predátor známý či ne.

Koalice Spolu zahájila v Brně předvolební kampaň, Feri představil program pro mladé. Zaskočilo je krupobití

„Už před dvěma lety jsem čelil falešnému nařčení ze sexuálního násilí. Z toho pak vychází další pomluvy, jimž se člověk může těžko bránit. Zásadně odmítám jakékoliv násilí na ženách a sexuální násilí. Přiznávám, že jsem se v určitých momentech zachoval nevhodně, nepatřičně či v rozporu se zásadami gentlemanského chování. Pokládám to za osobní selhání,“ uvedl v reakci poslanec Dominik Feri (celé vyjádření na konci článku).

Pro obě redakce ale informaci o více než nevhodném chování potvrdilo několik žen, které se navzájem údajně neznají a všechny měly čelit z Feriho strany nevyžádanému sexuálnímu nátlaku, obtěžování či nepřístojnému chování. Ani jedna z nich nemá vazby na politické strany, promluvily pro redakce dobrovolně a osobně a rozhodly se na kauzu zareagovat kvůli tomu, že žije nejen na sociálních sítích.

„Byla jsem paralyzovaná“

Jedna z nich, dívka jménem Petra, se s Ferim měla setkat v prvním ročníku vysoké školy. Měli si spolu nezávazně psát, tehdejší teplický zastupitel ji měl žádat o fotografie či ji zval do bytu. „Zajímalo mě, jaký je ve skutečnosti, protože lidi se ve virtuálním prostoru chovají trochu jinak. Měli jsme i pár společných známých, tak jsem ho k nám pozvala na večírek,“ popsala žena.

Během večera se mělo popíjet, nakonec se prý s Ferim ocitla v pokoji, ale na přesné okolnosti si už nepamatuje. Současný poslanec na ní prý začal naléhat a dožadoval se sexu, nicméně Petra ho podle svého vyjádření opakovaně odmítla. Nakonec měl Dominik Feri vzít noční stolek, zatarasil jím dveře a následně měl s dívkou i přes její opakovaný nesouhlas sex. „Zůstala jsem jako opařená a nedokázala se pohnout, byla jsem paralyzovaná,“ uvedla Petra.

Markéta Pekarová Adamová a Dominik Feri.

A proč celou věc následně neohlásila? „Pozorovala jsem ho jako liberální hvězdu, která má velký vliv na mladé lidi a kasá se hodnotami moderní společnosti. I proto jsem nešla na policii, bála jsem se, že mi nikdo neuvěří a nebudu schopná to proti tak vlivné osobě doložit,“ vysvětluje dívka. Svěřila se kamarádce, kterou obě redakce kontaktovaly a ona výpověď potvrdila. „Vinila samu sebe, že ‚přece byla opilá‘, a v tom stavu ho po nátlaku nakonec nechala, ať dělá, co chce,“ říká Petřina kamarádka.

Takových příběhů sesbíraly obě redakce rovnou několik.

Řada z nich pochází z prostředí Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kde až do loňského roku Feri studoval. Vedení fakulty ale podle svých slov o dění okolo mladého politika nemělo tušení. „Nikdy se to ke mně nedostalo,“ prohlašuje děkan Jan Kuklík. Podle studentů to ale na fakultě bylo „veřejné tajemství“. 

O chování Dominika Feriho měl ale naopak zprávy Akademický senát fakulty, minimálně pak někteří studentští senátoři. „Ano, obracely se na nás ženy s různými stížnostmi na chování Dominika Feriho,“ konstatují Jolana Ordeltová a Martin Samek z Akademického senátu. Ani jednou se ale celá záležitost na jednání Akademického senátu nedostala.

Nicméně ještě tento týden se bude celou věcí zabývat kolegium děkana Jana Kuklíka, které ke kauze zaujme stanovisko.

Pro portál iDNES.cz se vyjádřil i Martin Dlouhý, šéf místní organizace TOP 09 na Praze 3, jejímž je Feri členem. „Pokud se obvinění potvrdí, bude to mít samozřejmě dopad i na jeho politickou kariéru,“ uvedl. 

Europoslanec Tomáš Zdechovský je rád, že se Feri za své případné nevhodné chování omluvil. „Nebyl jsem tam, takže těžko budu soudit, co je pravda nebo není. To ví pouze lidé, kteří tam byli. Ti by si to měli vyříkat, nebo to řešit s policií,“ napsal Zdechovský na Twitter.

Vyjádření Dominika Feriho

Před dvěma lety jsem čelil falešnému nařčení ze sexuálního násilí. Z těchto lživých nařčení pak vychází další pomluvy, kterým se člověk může jen těžko bránit. Nicméně lživá nařčení ze sexuálního násilí, která se objevují v posledních dnech, nejčastěji anonymně na sociálních sítích, a která se dotýkají nejenom mě, ale také mého okolí, zásadně odmítám. Jako politik musím počítat s osobními útoky a bohužel také s vedením kampaně, které není vždy fér. Nicméně já osobně jsem kampaň vedl vždy fér a nehodlám na tom nic měnit.

Není pro mě většího pocitu potupy a osobního selhání než se ohlédnout zpět na situace, kdy jsem se zachoval nevhodně, nepatřičně či negentlemansky. Všechna taková selhání mě mrzí a hluboce a upřímně se za ně omlouvám. Třebaže jsem se z chyb poučil, nelze nic odbýt jenom tím, že jsem byl zkrátka mladý a nyní žiji jinak.

V české společnosti je toto téma stále pokládáno za tabu. Některé věci jsou běžné, ale rozhodně by býti běžné neměly. A nelze je omlouvat či tolerovat s odkazem na to, že jsou běžné, nebo se staly v mládí. Jsem připraven v budoucnu o této problematice mluvit a využít všech svých možností a sil, aby dostala takovou pozornost, jakou si zaslouží.

Ušel jsem kus cesty a snažil se své nedostatky překonat. Věřím, že jsem se vydal správným směrem. To ukáže mé další působení a čas.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat