130 let

Miloš Balák | foto: Dan Materna, MAFRA

Balák trpí rakovinou, je na nemocenské. Hrad ho nemůže propustit

Česko
  •   14:45aktualizováno  15:50
Bývalý ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák trpí rakovinou a je na dlouhodobé nemocenské. Hrad ho tak nyní ani nemůže propustit, sdělil nový šéf Lán Pavel Rus Deníku N. Potvrdil tak i informace zdroje MF DNES, podle kterého jde o rozvinutou formu nemoci.

„Byl u něj nalezen závažný onkologický nález, takže je dlouhodobě na nemocenské. I nadále je zaměstnán pod Lesní správou Lány jako referent,“ řekl Rus podle Deníku N.

Balákovi ve čtvrtek potvrdil soud peněžitý trest 870 tisíc Kč a dvouletý zákaz činnosti za porušení povinností při správě majetku.

Loni dal Balákovi milost nyní již bývalý prezident Miloš Zeman, a to krátce poté, co exředitele Lán poslal soud pravomocně na tři roky do vězení za ovlivnění dvousetmilionové veřejné zakázky. Zakázka se týkala druhé etapy zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře a jejich rekultivace.

Balák vinu popírá, kauzu už dříve označil za vykonstruovaný politický proces. Z čtvrtečního zasedání se omluvil, podle informací médií trpí vážným onemocněním. Jeho advokát Jan Staněk žádal vrátit celou věc k novému projednání kladenskému okresnímu soudu.

Z provedených důkazů podle něj nelze dovodit, že by Balák způsobil na majetku Lesní správy Lány škodu. Druhý obhájce Tomáš Sokol označil rozsudek kladenského soudu za velmi nesrozumitelný a snadno zpochybnitelný. Poukázal také na to, že Lesní správa Lány se nepřihlásila o náhradu škody.

Státní zástupce Ondřej Trčka označil trest za nepřiměřeně mírný. Balák podle něj trestnou činnost plánoval dlouho dopředu a systematicky se záměrem zvýhodnit spřízněnou firmu. Postupoval konspirativně a k naplnění svých cílů neváhal zneužít místo výkonu práce, tedy oboru - v domnění, že tam nemůže být odhalen, protože prostor, který užívá prezident, je více chráněný než jiné prostory.

„V době spáchání činu zastával velmi vysokou a důležitou funkci,“ připomněl Trčka. „Neprojevil ani sebemenší známky sebereflexe či lítosti,“ pokračoval. „Je osobou bezúhonnou, o což se ale svým řádným životem sám nezasloužil,“ dodal v narážce na prezidentskou milost.

Zeman milost v kauze zakázky na zajištění a odvodnění svahů u vodní nádrže Klíčava odůvodnil tak, že Balák se neobohatil ani nevznikla žádná národohospodářská škoda. Baláka prohlásil za bezúhonného člověka, s jehož prací je velmi spokojen. Podle prezidenta byl odsouzen kvůli tomu, kde pracoval.

Muži prominul nejen tříleté vězení, ale i peněžitý trest 1,8 milionu korun a čtyřletý zákaz činnosti. V aktuálním procesu Baláka omilostnit nemohl, protože pravomocný rozsudek padl až po Zemanově konci na Hradě a k dřívějšímu zastavení trestního stíhání by Zeman potřeboval získat spolupodpis premiéra.

Policie má podezření, že Baláka vedl nyní již bývalý ředitel prezidentské kanceláře Vratislav Mynář.

O milost žádal i Metrostav

Zeman milost rozšířil i poprvé dějinách ČR i na firmu. Dostala ji firma Energie - stavební a báňská (ESB). Ta měla být Balákem zvýhodněna v tendru. Krajský soud v Praze firmě udělil pokutu 5,4 milionu korun a měla mít tříletý zákaz účasti ve veřejných zakázkách.

O milost prezidenta Zemana nedávno žádala i firma Metrostav. O zaslání žádosti odborářů firmy o milost pro firmu informoval v prosinci minulého roku server Seznam Zprávy. Firmu soud usvědčil v korupční kauze, ve které figuroval i David Rath, a dostala tříletý zákaz ucházet se o veřejné zakázky. Za pracovníky Metrostavu se postavil i šéf odborů Josef Středula.

Zeman koncem roku 2013 převedl udílení milostí na ministerstvo spravedlnosti. To žádosti posuzuje a Hradu předkládá jen ty, jež zmíněné podmínky splňují.

Milost pro ESB byla dvacátá šestá, kterou Zeman za deset let svého působení na Hradě udělil. Amnestii na rozdíl od svých předchůdců nevyhlásil žádnou. Velkou pozornost vzbudilo udělení milosti pro odsouzeného dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka, který si tak z doživotního trestu odpykal 23 let.

Autor: Lidovky.cz
  • Vybrali jsme pro Vás