25. září 2009 14:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Balíček prošel, Fischer povládne dál. Úředníkům se sníží platy

Premiér Jan Fischer a ministr financí Eduard Janota (vpravo) na mimořádné schůzi poslanecké sněmovny, která jednala 25. září v Praze o rozpočtu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Jan Fischer a ministr financí Eduard Janota (vpravo) na mimořádné schůzi poslanecké sněmovny, která jednala 25. září v Praze o rozpočtu. | foto: ČTK

PRAHA Po dlouhých tahanicích kolem úsporných opatření ministra financí Eduarda Janoty dnes sněmovna řekla ano protikrizovému balíčku. Schodek rozpočtu pro rok 2010 bude 162,8 miliardy korun, což je 5,2% hrubého domácího produktu. Bez balíčku by se deficit pohyboval kolem 230 miliard. Ministr financí původně plánoval schodek ve výši 155 miliard.

Pro Janotův balíček hlasovalo 163 ze 192 přítomných poslanců, 26 jich bylo proti. Podpořili ho ODS, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a Zelení. Proti hlasovali komunisté.  Předseda vlády Jan Fischer uvedl, že schválení balíčku bere jako vyjádření podpory vládě. Kabinet předloží na jeho základě rozpočet a připraví program až do řádných voleb.

Čtěte také: Po schváleném balíčku připraví Fischer program vlády do jara

Celé dění ve sněmovně jsme sledovali on-line


Ze souboru protikrizových opatření vypadlo snížení rodinných příspěvků, příspěvků pro postižené a zavedení nové sazby daně pro lidi s vyššími příjmy, jak zněla středeční předběžná dohoda některých stran. Nebude v něm ani zdvojnásobení sazby daně pro zemědělské nemovitosti. KDU-ČSL neprosadila vyšší zdanění hazardních her. Sociální demokraté ještě ve čtvrtek prosazovali zvýšení přídavků na děti a dávek v nezaměstnanosti. Obsahuje to jejich zákon o šrotovném, balíček to ruší. ČSSD nakonec ustoupila.

Sněmovna schválila snížení platů ústavních činitelů o 4%

Platy ústavních činitelů se podle sněmovny mají v příštím roce snížit o čtyři procenta, stejně jako mzdy zaměstnanců placených ze státního rozpočtu. Stát by tak ušetřil 126,7 milionu korun. Návrh nyní posoudí Senát.

Strana zelených neuspěla s návrhem o dvojnásobné snížení platů. Ani ČSSD neprosadila snížení platů o pětinu a rozšíření okruhu představitelů státní moci, jichž by se to mělo týkat.

Čtyřprocentní snížení se týká asi 4800 lidí. V případě zhruba 3500 představitelů státní moci a soudců státní rozpočet podle vlády ušetří na výdajích v příštím roce kolem 95,5 milionu korun. Za 1300 státních zástupců úspora představuje přibližn 31,2 milionu korun, uvedla vláda v předloze.

Snížení platů státem placených zaměstnanců, které vláda prosadila v rámci balíčku úspor ke snížení schodku státního rozpočtu na 162,8 miliardy korun, by mělo ušetřit asi sedm miliard korun. Již dříve vláda zmrazila platy úředníkům, což přinese úsporu 2,7 miliardy korun.


Co řekli politici k hlasování Poslanecké sněmovny

Mirek Topolánek (ODS)


Miroslav Kalousek (TOP 09)Vojtěch Filip (KSČM)


Cyril Svoboda (KDU-ČSL)

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!