Ballack získal další stříbro

Euro 2008 - Druhé Německo se snažilo setřást zklamání z finálové porážky

VÍDEŇ/PRAHA „Dostat se tak daleko a pak prohrát, je velké zklamání,“ prohlásil Michael Ballack.

Německý kapitán takhle pozdravil 100tisícový dav, který přivítal německé fotbalové reprezentanty v Berlíně u Brandenburské brány, přestože titul mistrů Evropy oslavují od nedělního večera Španělé.

Ballack moc dobře ví, o čem mluví. Druhý už skončil ve své kariéře desetkrát, ať už s reprezentací, nebo kluby Bayerem Leverkusen a v současnosti s Chelsea.

„Jedna chyba ve finále nás stála až příliš. Chtěli jsme víc, ale na Španěly jsme nestačili,“ smutnil Ballack, který si stříbrnou medaili po zápase ihned sundal a jen přihlížel, jak se rozjaření Španělé mazlí s mistrovským pohárem.

Domácí podpora „Po zápase jsme byli hodně skleslí. Ale myslím, že jsme dokázali velkou věc a můžeme na sebe být pyšní, že jsme byli ve finále,“ povídal trenér Joachim Löw. „A příště Španělsko určitě porazíme.“

Německo patří mezi nejúspěšnější fotbalové reprezentace na světě, v historii evropských šampionátů nemá konkurenta, ale na velký triumf čeká od roku 1996.

Generace kolem kapitána Ballacka získala stříbro na mistrovství světa v roce 2002, bronz na MS 2006 a nyní opět stříbro na mistrovství Evropy.

„Víme, jaká je naše síla. Musíme pracovat na tom, abychom byli ještě lepší,“ prohodil Löw.

Německo asi bude muset řešit brankářské dilema, protože osmatřicetiletý Jens Lehmann zřejmě ukončí reprezentační kariéru. „Ten finálový gól mě bude pronásledovat do konce života,“ přiznal Lehmann, který se během Eura nevyhnul několika zaváháním.

Stejně tak se kritika valí na pomalé obránce. Španělé ovládli finále rychlostí a mnohem lepší technikou. Ta byla nad možnosti německých buldoků.

„Ale Ballack byl náš pravý lídr, naprosto klíčový a nepostradatelný hráč,“ podotkl trenér Löw.

Němečtí hráči čerpali útěchu alespoň z ohromného davu v berlínském centru. V neděli večer tam sledovalo finálový duel podle odhadů přes půl milionu fanoušků, včerejší uvítání si nenechalo ujít na 300 tisíc lidí.

„Myslím, že bez takové podpory bychom se tak daleko v turnaji nedostali,“ děkoval příznivcům Ballack. „V televizi jsme sledovali, co se u nás doma děje.“