Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Banální“ případ policii zaměstnává už 18 dní

Česko

BŘECLAV Útočníci jsou známí a přiznali se. Svědci i poškozený jsou vyslechnuti. Banální případ, který by policejním vyšetřovatelům neměl zabrat více než několik dní.

Tuto policejní praxi ale popírá případ útoku na předsedu ODS Mirka Topolánka. Čtyři mladí muži se na policii k ataku na hustopečském koupališti doznali. Policie všechny vyslechla, nikdo však není obviněn. Existují snad tlaky, aby se rozuzlení případu posunulo až na dobu po volbách?

Břeclavská kriminální policie jakékoli politické tlaky v tomto případu vylučuje. „To je nesmysl. Prostě ještě nejsou udělány všechny úkony, které k osvětlení věci potřebujeme,“ řekl LN zástupce šéfa tamní kriminálky Bohumil Gal bez dalších podrobností. Výsledky je podle něj možné čekat v řádech několika týdnů.

Okresní státní zástupkyně Anežka Forstová byla o něco sdílnější. „Ono je to jasné, je to doznané, ale jsou tam rozpory, které je nutné vysvětlit. Něco jiného uváděli ti útočníci, něco jiného další lidé. Je nutné ověřit, zda tam byl ten kámen, nebo nebyl kámen, zda šlo skutečně o vajíčka, nebo ne,“ uvedla Forstová, jejíž úřad na vyšetřování útoku na Topolánka dohlíží.

Policie podle ní v současné chvíli vyhodnocuje řadu podkladů, různých záznamů, které byly pořízeny přímo na místě.

„Jde o videozáznamy, fotografie a podobně, které zkoumají odborníci. Je jich mnoho, nemohu říci přesně kolik. Ty záznamy jsou ale pracné pro technické provedení důkazů, které se nyní dělá na specializovaném pracovišti,“ doplnila žalobkyně. Policejní vyšetřování se podle Forstové v současné chvíli nedá zastavit. „I v případě, že by Topolánek stáhl trestní oznámení, policie i zastupitelství v té věci musí dále konat. Jakmile to policie jednou zaevidovala, podle trestního řádu to nelze stáhnout,“ doplnila Forstová.

Doplnila, že vyšetřování případu vedle okresního sleduje i krajské státní zastupitelství v Brně.

„Od něj jsme dostali nařízení, že chtějí dostat souhrnnou zprávu o stavu vyšetřované věci do 20. září. Myslím, že příští týden bychom měli již znát i nějaké výsledky ohledně technického zkoumání důkazů,“ řekla Forstová.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...