Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Baník opustil Eden bez bodu

Vítězství mistra se zrodilo díky dvěma gólům Hlouška a parádním zákrokům brankáře Vaniaka

PRAHA Šest let s Ostravou neprohráli a série trvá dál. Jméno nejoblíbenějšího soupeře fotbalistů Slavie v lize se nemění. S nikým jiným nemá úřadující mistr v posledních sezonách tak příznivou bilanci jako právě s Baníkem. VEdenu červenobílí otočili skóre a po výhře 3:1 se drží jen tři body za vedoucími Teplicemi. „V Liberci jsme měli řadu šancí a góly nedali, dnes to bylo naopak,“ těšilo zlepšení trenéra Karla Jarolíma.

Čí jméno vyvolávaly tribuny nejvíc? Zasloužil si to Adam Hloušek, autor obou domácích gólů, které přinesly obrat. Pro nejdražší letní posilu Slavie šlo vůbec o první dvě ligové trefy v sešívaném dresu.

První představovala pro mladého útočníka snadnou práci. Krátce před poločasem zaspal příliš zatažený Zawada a bránící formace spoléhající na ofsajd systém za sebou najednou měla dva unikající domácí borce. Spolupráce Naumova se zakončujícím Hlouškem kolem ležícího brankáře Bučka nemohla skončit jinak než gólem. „Možná vypadal jednoduše, ale hodně nás uklidnil,“ vyprávěl střelec.

Druhý gól si diváci vychutnali dvacet minut po přestávce. Přímý kop proti Bučkovi rozehrál Belaid na Hlouška a jeho výstavní rána doletěla na místo určení – do rohu ostravské branky. „Dřív jsem kopal spíš do zdi, dnes to vyšlo parádně,“ vyprávěl Hloušek.

Až do závěru první půle si přitom mohl Baník troufat na víc. Třeba i na první vítězství nad Slavií po 11 neúspěšných pokusech. Ostravské odhodlání posílil vedoucí gól. Přímý kop kapitána Lukeše přeletěl všechny bránící hráče, jeho dráhu jistil doskakující Neves. Míče se nemusel dotknout, protože se zastavil až v síti.

Baník doplatil na respekt Do vedení se hosté dostali zaslouženě. Bezbrankový stav vydržel dlouho hlavně zásluhou Martina Vaniaka. Slávistický gólman měl snad až na Hlouška nejlepší formu.

Při zákroku proti Neuwirthově hlavičce vyskočil hbitě na brankové čáře a zabránil jistému gólu. Pocit ještě umocnil v rozkleku při Zeherově doklepnutí, ke kterému se útočník Baníku dostal po průniku zavánějícím ofsajdem.

Ostravské sebevědomí se začalo propadat. „Možná se projevila nezkušenost a přílišný respekt,“ tušil ostravský trenér Miroslav Koubek.

Naopak počet slávistických šancí narůstal. Do žádného většího tlaku se hosté nedostali, a ještě jim na cestu přidal třetí pozornost střídající Grajcjar. Se slávistickým prokletím musí Baník vydržet žít nejméně do jarní odvety na Bazalech.

***

Slavia Praha 3 Baník Ostrava 1

Branky: 44. a 65. Hloušek, 89. Grajciar - 35. Lukeš. Rozhodčí: Adam. ŽK: Čelůstka, Vasiljevič - Neves, Zawada, Varadi, Tchuř. Diváci: 12 092. Poločas: 1:1. Slavia: Vaniak - Krajčík, Suchý, Vomáčka, Čelůstka - Vasiljevič (81. Grajciar), Belaid, Ragued (86. Volešák), Janda (70. Šenkeřík) - Hloušek, Naumov. Ostrava: Buček - Zawada (46. Hable), Neves, Neuwirth, Tchuř (85. Tomašák) -Lukeš, Řezník, Lička - Mičola, Varadi, Zeher (75. Strnad).