Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Banka napadla prověrku v OP

Česko

V zkrachovalém OP Prostějov vypukl další boj.

O to, kdo má prověřit postupy vedení firmy pět let předtím, než skončila v insolvenci.

PROSTĚJOV Největší věřitel prostějovského Oděvního podniku (OP), kterým je Česká spořitelna, nesouhlasí s výsledkem soutěže na výběr forenzního auditora. Jeho vítěz by měl v nejbližších týdnech prověřit jednání vedení podniku pět let před zahájením insolvenčního řízení. Spořitelna veřejně vyjádřila pochybnosti o nezávislosti a nepodjatosti vítězné firmy, společnosti A&CE Audit.

Výsledky tendru potvrdil v polovině září soudce brněnského krajského soudu Jan Kozák, který má kauzu na starosti. „S ohledem na to, v jaké rychlosti se výběrové řízení dělalo, považuji jeho podmínky za standardní,“ řekl Kozák.

Banka však žádá, aby insolvenční soud soutěž zrušil a vypsal novou. Soudce naopak připomněl, že se výsledky soutěže hodnotily na soudu mimo jiné za účasti zástupců České spořitelny. „Zatím nevidím důvod pro zrušení výběrového řízení i s ohledem na to, že zástupci spořitelny byli u vyhodnocení výsledků a žádnou námitku v tomto směru nevznesli,“ uvedl soudce.

„Hlavní výhradou je to, že podmínky pro výběr auditora byly prokazatelně stanoveny neurčitě, v rozporu s běžnou tržní praxí a celkově tak, aby vyloučily možnost, že by se o zakázku ucházeli opravdu nezávislí a reputabilní poskytovatelé,“ řekla mluvčí spořitelny Kristýna Havligerová.

Podle banky je navíc vítězná firma propojena s menšími věřiteli OP. „Existují úzké obchodní vazby mezi společností A&CE Audit a dalšími členy koncernu A&CE a členy koncernu, do nějž patří mimo jiné společnost Pivovar Holba. Ta v insolvenčním řízení po boku společnosti Pyrghos Lefkos aktivně vystupuje proti České spořitelně,“ uvedla mluvčí.

Výběrové řízení na zpracování forenzního auditu OP vyhlásil se souhlasem brněnského krajského soudu insolvenční správce podniku Jaroslav Svoboda. Forenzní audit OP prověří jednání vedení firmy v posledních pěti letech před zahájením insolvenčního řízení. Hotový má být do konce listopadu.

Svoboda považuje audit za mimořádně důležitý. Mohl by totiž také změnit situaci samotných věřitelů. „V důsledku tohoto auditu by mohly být zjištěny některé úkony, na základě kterých by se do majetkové podstaty mohlo dostat další plnění,“ uvedl před nedávnem insolvenční správce Svoboda.

Oděvní podnik je od května v konkurzu. Firma už koncem srpna ukončila sériovou výrobu. Na začátku září podnik zaměstnával 490 lidí. V dobách, kdy OP provozoval své pobočné závody, pro něj pracovalo až deset tisíc lidí nejen v Prostějově, ale také v dalších moravských městech.

Majetek OP Prostějov by měl jeho konkurzní správce podle věřitelů i ekonomických odborníků rychle prodat. Firma je v konkurzu od května a její cena každý měsíc klesá. Od začátku konkurzu v květnu do konce července činila ztráta 92 milionů korun. Věřitelé se tak obávají toho, že na většinu z nich nezbude ani koruna. Majetek má být prodáván po částech.

***

DLUŽÍ MILIARDY

Věřitelé nemusejí dostat peníze zpět

* Forenzní audit v Oděvním podniku (OP) Prostějov může ukázat, kde ještě lze hledat peníze a zda při jeho krachu některé „nezmizely“.

* Podnik je od května v konkurzu, ukončil svou poslední sériovou výrobu a vyrábí jen takzvané měřenky.

* Věřitelům podnik dluží asi 1,6 miliardy korun. Podle posudků je odhadovaný výtěžek prodeje podniku pro tzv. zajištěné věřitele 956 milionů korun. To dosahuje zhruba 90 procent z pohledávky České spořitelny.

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: