Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Bankéři: Konkurz OP prohloubí recesi

Česko

Šéf bankovní asociace tvrdí, že rozhodnutí soudu o vyloučení spořitelny z věřitelského výboru zmenší ochotu bank půjčovat peníze

PROSTĚJOV/PRAHA Verdikt brněnského soudu, který v případu Oděvního podniku Prostějov odpírá hlasovací práva České spořitelně jako největšímu věřiteli OP, může podle vedení České bankovní asociace prohloubit ekonomickou recesi. Spořitelna už proti rozhodnutí podala odvolání.

Pokud je odvolací soud zamítne, banky budou muset napříště počítat s tím, že například pouhé zřizování zástavního práva je připraví o aktivní účast v insolvenčním řízení, řekl včera výkonný ředitel bankovní asociace Josef Tauber. Brněnský krajský soud své rozhodnutí zdůvodnil tím, že pokud by se spořitelna, která má v zástavě majetek OP, stala členem věřitelského výboru, mohla by mít na celé řízení až příliš velký vliv. OP je od května v konkurzu, svým věřitelům dluží asi 1,6 miliardy korun. Oslabuje věřitele „Toto rozhodnutí zhoršuje obecně nejen postavení věřitelů, ale zrcadlově též dlužníků v celé České republice. Jestliže totiž hrozí, že věřitelé přijdou o svoji jistotu hlasování ve věřitelském výboru, musí se dívat na každý obchodní případ mnohem konzervativněji než dosud. To znamená, že úplně u všech úvěrů automaticky vzrostlo riziko, a tím se zhoršilo hodnocení dlužníka,“ uvedl Tauber.

Věřitel má podle něj téměř vždy určité pravomoci vůči dlužníkovi, který nemůže nakládat se zástavami a je omezen v prodeji majetku. V opačném případě by podle Taubera mohl pohledávku snadno znehodnotit. „Verdikt soudu tak představuje významný signál, že by napříště mohlo být postavení věřitelů vůči dlužníkovi chápáno zcela jinak. Pozice věřitele by byla výrazně oslabena, což jde zcela proti duchu nového insolvenčního zákona,“ řekl Tauber.

Spořitelna již jednou podala k Vrchnímu soudu v Olomouci námitku proti podjatosti brněnského soudce Jana Kozáka, který ve věci OP rozhoduje.

Odvolací soud ji ale odmítl. Podle vrchního soudu postup nebyl v rozporu se zákonem, a k odvolání soudce proto neexistují objektivní důvody.

Spořitelna a její právníci už dříve naznačili, že výběr soudce byl záměrný. Soudce Kozák totiž spolupracuje v konkurzu oděvní firmy se stejným insolvenčním správcem, Jaroslavem Svobodou, jako v dalším velkém konkurzu, a to společnosti Javořice. V obou případech přitom patří ke klíčovým věřitelům stejné firmy, personálně propojené s podnikateli Petrosem Michopulosem a Karlem Kuropatou.

Brněnský soud sice v březnu povolil OP reorganizaci, podnik ale neměl dostatek peněz na provoz a plán reorganizovat výrobu vzdal. Rozhodnutím soudu společnost skončila začátkem května v konkurzu. Konkurz však provází pověst podivné akce.

Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová si nechala zpracovat jeho souhrnnou analýzu, na konkurz už dohlíží také státní zástupce z Krajského zastupitelství v Brně Zdeněk Snášel.

Prostějovská firma zaměstnávala v dobách, kdy provozovala své pobočné závody, téměř deset tisíc lidí. Nyní jich má zhruba 900. Firmu museli opustit pracovníci poboček OP i zaměstnanci mateřského závodu v Prostějově.