Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bankovní tajemství se otřásá

Česko

Švýcarsko umožní Němcům přístup k databázi účtů. Banky se bojí ztráty klientů

PRAHA Spor USA se Švýcarskem týkající se tajných bankovních kontech rozpoutal lavinu. Švýcaři o přístupu k soukromým informacím už vyjednávají s osmnácti dalšími zeměmi. Finančníci se nyní bojí, že s omezením bankovního tajemství přijde země o své výsadní postavení ve světě financí.

Nejdále se zatím dostalo Německo, které by mělo už příští měsíc s ministry z Bernu podepsat průlomovou dohodu. Podle ní německé úřady dostanou právo vyžádat si informace o účtu jakéhokoliv občana podezřelého z daňových úniků.

„Hlavní otázkou je, jak bude definováno důvodné podezření a jak hluboko bude Němcům umožněno pátrat,“ řekl pro Bloomberg Daniel Fischer z právnické kanceláře AFP Fischer & Partner.

Donedávna by přitom byla podobná smlouva nemyslitelná. Švýcarské banky mají pouze povinnost odtajnit účty, jejichž majitelé byli například podezřelí z praní špinavých peněz nebo závažných daňových zločinů. Na oplátku ale švýcarský ministr financí Hans-Rudolf Merz po Němcích požaduje, aby přestali používat kradená data o tajných účtech.

Německo totiž při stíhání neplatičů používá neobvyklé metody. Tamní úřady nakupují od informátorů údaje o kontech svých občanů v daňových rájích a pak zpětně kontrolují, zda správně odvedli daně.

A tento postup se vyplácí. Když v únoru vláda oznámila, že použije data ukradená zaměstnancem švýcarské banky HSBC Hervém Falcianim, během šesti týdnů se dobrovolně přihlásilo více než deset tisíc majitelů švýcarských kont.

Informace od Falcianiho odkoupila francouzská vláda, celkem prý dostala výpis s 24 tisíci bankovních kont. Ostatní země pak přiměly údaje od Falcianiho více se zaměřit na boj s daňovými úniky. Britské úřady se letos chystají prověřit 150 tisíc lidí.

Více Téma na straně 17

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...