Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Banky se bojí půjčovat peníze

Česko

Světová finanční krize - Jak vznikla panika mezi bankami a proč se skoro netýká Česka

PRAHA Světová finanční krize vstoupila do druhé fáze. Trhy ve čtvrtek znejistila zpráva, že největší americký poskytovatel hypoték, Countrywide Financial, musel využít nouzové financování, aby mohl dostát svým závazkům.

Countrywide je zatím posledním z řady amerických hypotečních domů, které se v minulých týdnech dostaly do existenčních problémů.

Za pádem amerických hypotečních bank stojí snaha poskytnout za každou cenu co největší objem hypoték. V posledních letech začaly banky půjčovat na bydlení i domácnostem, které by na ně dříve nedosáhly. Hypotéky si tak v USA mohli brát lidé s nižšími příjmy. I ti, kdo již v minulosti měli se splácením půjček potíže.

Nyní se ukazuje, že počet Američanů, kteří si nemohou splátky hypotéky dovolit, je mnohem větší, než banky čekaly.

Banky se snažily zachránit své peníze prodejem zastavených domů. Vysoká nabídka však srazila ceny nemovitostí a hypoteční banky utrpěly těžké ztráty.

Přestože krizi odstartovaly americké hypotéky, zasažen je i zbytek světa. Může za to rychlý rozvoj komplikovaných finančních nástrojů, tzv. derivátů.

Zatímco dříve si americké banky držely hypotéky ve svém portfoliu až do splacení, nyní se je snaží co nejrychleji prodat dalším investorům. Velkou část hypoték od nich skoupily investiční banky s cílem vytvořit z nich deriváty. Investiční banky sdružily individuální hypotéky do velkých balíků a každý balík potom rozdělily na několik dílů s různou úrovní rizika úpadku. Tyto díly pak rozprodávaly ostatním bankám a investičním fondům v USA i v zahraničí.

Krize amerického hypotečního trhu stáhla dolů i ceny těchto derivátů vytvořených z hypoték. Pokles přitom zasáhl také deriváty nejméně rizikových skupin, které byly podle ratingových agentur zcela bezpečné. Instituce, které hypoteční deriváty drží, tak přišly o část své investice.

Hypoteční deriváty jsou nyní na finančních trzích prakticky neprodejné. Banky a investiční fondy, které je mají ve svém portfoliu, jsou tak nuceny získávat peníze prodejem svých ostatních aktiv. Výprodej zasáhl akcie v USA, v Evropě i v Asii. Prudce poklesla i pražská burza.

V nejisté situaci se finanční instituce snaží zbavovat rizikových investic a nakoupit bezpečné vládní dluhopisy nebo držet hotovost.

Po několika letech bezstarostného půjčování začaly být opatrné i banky. Trh s finančními instrumenty je netransparentní a nikdo neví, koho investice do hypotečních derivátů nebo jiných rizikových aktiv stáhne ke dnu příště. Místo poskytování půjček s nejistou návratností tak banky raději vyčkávají a hromadí hotovost.

Nižší ochota bank půjčovat minulý týden prudce zvýšila cenu peněz na mezibankovním trhu. Obava před kolapsem finančního systému přiměla centrální banky k intervenci. Evropská centrální banka nalila 9. a 10. srpna na peněžní trhy dohromady více než 150 miliard eur a americký Fed dalších více než šedesát miliard dolarů. Včera pak Fed snížil úrokovou míru, za kterou půjčuje bankám.

Zásah centrálních bank sice cenu peněz vrátil na původní úroveň, trhy jsou však nadále nervózní. Jakákoli další zpráva o problémech s hypotečními deriváty může ochotu bank půjčovat zničit úplně.

Důvěra se na finanční trhy může vrátit až ve chvíli, kdy bude jasné, kdo a kolik na amerických hypotékách prodělal. To teď banky nedokážou spočítat, protože neumějí vyčíslit hodnotu cenných papírů, s nimiž se nedá jít na trh.

Současná krize je první závažnou zkouškou světových trhů od masového rozšíření derivátů. Zastánci derivátů tvrdí, že tyto finanční instrumenty umožňují investorům lépe rozložit riziko, a tím stabilizovat finanční systém. Podle odpůrců jsou deriváty málo transparentní a ohrožují trhy tím, že umožňují investorům kupovat instrumenty, jejichž rizikům nerozumějí.

***

Dopady „hypoteční krize“

1 Trhy s rizikovými hypotékami se hroutí

2 Hypotéky s pohyblivým úrokem zdražují

3 Banky zvyšují rezervy, aby byly schopny krýt ztráty

4 Regulační orgány a politici najednou mluví o „lichvě“

5 Hypoteční zástavy propadají, rizikové půjčky se vracejí bankám za 25 % hodnoty

6 Banky zpřísňují podmínky půjček

7 Peníze zlevňují, ale nikdo už je nepůjčuje

Autor: