PRAHA Stabilnější ekonomika, menší strach o práci, výhodnější hypotéky. To jsou faktory, proč si banky mnou poslední měsíce ruce. Některým stouply objemy poskytnutých hypoték o desítky procent. Zároveň roste podíl refinancování úvěrů – lidé jednoduše přecházejí k bance, která jim nabídne výhodnější úroky.
Lidem bezprostředně nehrozí propouštění jako před rokem. Soukromý sektor se stabilizoval a lidé mají větší důvěru v zadlužení. Úrokové sazby hypoték jsou na tříletém minimu. Podle některých názorů hypotékám do jisté míry nahrálo i omezení státní podpory stavebního spoření. „Preference některých klientů se přesunuly od úvěrů ze stavebního spoření na stranu hypoték,“ tvrdí Libor Ostatek, ředitel společnosti Golem finance, která sdružuje hypoteční makléře. Očekává, že letos stavební spořitelny poskytnou okolo 60 miliard korun, což bude o 10 až 11 procent méně než vloni, zatímco u hypoték odhaduje nárůst až 9 procent oproti loňskému roku. V tomto roce by tak mohly banky poskytnout hypoteční úvěry za více než 84 miliard korun. Spořitelny i banky však nevidí podobnou souvislost.
Menší banky útočí „Nezaznamenali jsme, že omezení podpory stavebního spoření by mělo vliv na zájem o naše hypoteční úvěry,“ uvedla Vendula Voláková z České spořitelny, která poskytuje oba typy úvěrů.
Nárůst objemu nových hypotečních úvěrů zaznamenávají hlavně menší banky. „Snížení sazeb se začalo projevovat už během jarních měsíců, kdy jsme začali nabízet sazby pod 4 procenta. Za poslední měsíce se počet úvěrů zvýšil téměř o polovinu,“ uvedl mluvčí Unicredit Bank Tomáš Pavlík.
U Wüstenrotu letos zažádalo o hypoteční úvěr téměř o 44 procent více lidí než ve stejném období roku 2009. Téměř třetinu z toho však tvoří refinancování dříve poskytnutých úvěrů na bydlení.
To se týká i dalších menších bank jako LBBW, Volksbank či mBank. „U menších bank je podíl refinancování několikanásobně vyšší než u těch větších,“ řekl LN Ostatek. Klienti si podle něj nechávají refinancovat úvěry u menších bank hlavně proto, že mají možnost získat výhodnější podmínky. Rozdíl je však i v přístupu. „Některé banky si klienty nechávají vyloženě utéct, protože to s nimi neumí. Jednají s nimi přes call centrum nebo na pobočce. Manažeři velkých institucí nemají motivaci – dostávají fixní plat nezávislý na tom, zda si klienta udrží. Banky mají obrovské zisky, takže se to v celkovém objemu ztratí,“ tvrdí Ostatek s tím, že tento přístup nahrává také brokerům. Makléři, kteří jsou závislí na provizi, jsou ochotnější klientovi vyjít vstříc a zajistit mu výhodnější podmínky.
Banky loví nové klienty, staří jim utíkají. Ačkoli banky oslovené LN tvrdí, že si klienty chtějí udržet, realita je často jiná. „Po skončení fixace nám s manželem naše banka nabídla o polovinu vyšší sazbu, ačkoli jsme vždycky řádně platili. Nebyla ochotná s námi o tom vůbec diskutovat, tak jsme si úvěr refinancovali u jiné banky za mnohem výhodnějších podmínek,“ vypráví své zkušenosti Hana Pavlová z Brandýsa nad Labem.
Banky sice někdy na poslední chvíli přece jen nabídnou nižší sazbu, ale klient už je domluvený jinde a ztratí důvěru. Banky si tak samy podkopávají jméno.
„Banky teď veškeré marketingové kampaně soustředí na získávání nových klientů. Získat nového klienta je ale těžší a hlavně nákladnější než si udržet ty stávající,“ potvrzuje zaměstnanec banky, který si nepřál uvést své jméno. Tvrdí, že banka má šanci, když sleví ze svých vysokých marží.
Ačkoli si banky libují, že je letos o hypotéky obecně větší zájem, nárůst objemů však zatím nemá šanci vyrovnat propad o desítky procent v době krize.