Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bannonova pražská premiéra: Bývalý Trumpův poradce vystoupí na Žofíně

Česko

  11:37
PRAHA - Stephen Bannon vystřídal v životě už hodně rolí. Byl důstojníkem amerického námořnictva, investičním bankéřem, filmovým producentem, zakládal a vlastnil zpravodajský web „alternativní pravice“ Breitbart News. Slávu si ale získal až v Bílém domě – do loňského srpna byl šéfstratégem amerického prezidenta Donalda Trumpa, jemuž pomohl k získání křesla.

Steve Bannon (vpravo) a Donald Trump (vlevo). foto: Reuters

Přijedou S. Bannon a L. Davis na pozvání CZECHOSLOVAK GROUP a CEVRO

Čtyřiašedesátiletý guru americké pravice, který sám bere nálepku rasisty a xenofoba jako poctu a hrdě se označuje za populistu, letos na jaře odstartoval novou etapu svého života. Po loňském vynuceném odchodu z Bílého domu se z něj stal placený konferenční řečník. V březnu absolvoval Bannon první evropské turné se zastávkami ve Francii, Itálii a Švýcarsku. V úterý si svou premiéru někdejší Trumpův imagemaker odbude v Praze.

Odpoledne vystoupí jako hlavní hvězda konference. Tu pod heslem „Co se to děje v Americe?“ na Žofíně pořádá Centrum transatlantických vztahů CEVRO Institutu, za nímž stojí například exministr vnitra Ivan Langer nebo ocelářský magnát Tomáš Chrenek.

Pražská Bannonova premiéra bude na rozdíl od jiných evropských štací v jednom bodě výjimečná. Jeho návštěvu neplatí žádná nacionalistická strana ani bohatý mecenáš, ale zbrojařský koncern, jehož ambicí je získávání dalších zakázek na americkém trhu. Jde o Czechoslovak Group (někdejší Excalibur Group), do jejíhož impéria spadají dvě desítky společností vyrábějících vojenskou techniku – mimo jiné automobilka Tatra nebo pardubická Retia, specializující se na radary.

„Bannon působí jako magnet.“

Letos v lednu se šéfování holdingu vzdal zakladatel firmy Jaroslav Strnad, mimochodem největší oficiální sponzor Miloše Zemana v prezidentské kampani. Stoprocentním vlastníkem Czechoslovak Group se stal jeho syn Michal.

„Bannon působí jako magnet a dokáže přitáhnout pozornost,“ vysvětlil LN Andrej Čírtek, mluvčí zbrojařské skupiny, proč do Prahy amerického konzervativce s radikálními názory pozvala.

Czechoslovak Group (CSG) zaplatila cestu a ubytování Bannonovi a jeho týmu, včetně honoráře. Na kolik akce přišla, zbrojaři nezveřejnili. „Je to dost drahá záležitost a samotný CEVRO Institut by takovou náročnou akci sám nezvládl,“ naznačil Čírtek.

Od žofínské akce si živou a zajímavou debatu slibuje i bývalý ministr obrany a zahraničí Alexandr Vondra, který jménem CEVRO Institutu akci moderuje. „Je skvělé, že Spojené státy jsou po delší době v Praze takhle výrazně vidět,“ pochvaluje si.

Davis a úzké vazby na Czechoslovak Group

Kromě Bannona na debatě v Praze vystoupí i jiný Američan, který stál shodou okolností před dvěma lety na opačném politickém břehu. Dvaasedmdesátiletý Lanny Davis, autor několika knih z prostředí vrcholné washingtonské politiky, působil jako poradce Hillary Clintonové, demokratické vyzyvatelky republikána Trumpa. Na rozdíl od Bannona, který je v Praze jen jako host, má Davis na Czechoslovak Group úzké pracovní vazby.

Jeho právnická firma Davis Goldberg & Galper české zbrojaře zastupuje na americkém trhu. Sám Davis, který byl mezi lety 1996–1998 poradcem prezidenta Billa Clintona, je pak v americkém Kongresu registrován jako lobbista hájící zájmy Strnadova zbrojařského holdingu.

Známý washingtonský advokát se mimo jiné angažuje ve sporu CSG s americkou poradenskou společností SARN, která si stěžuje na postup při převzetí pardubické firmy Retia.

A byl to právě Davis, kdo před dvěma měsíci pomohl napravit reputační problém Czechoslovak Group v USA.

Renomovaný časopis Foreign Policy na svém webu letos v březnu zveřejnil článek, který popisuje podivné vazby Strnadovy skupiny na prokremelské kruhy.

Tvrzení o napojení na ruské peníze se americkému advokátovi podařilo stáhnout, samotný příspěvek nicméně na webu Foreign Policy visí dál.

Mohlo by vás zajímat