Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Barbora se bála zapnout sporák

Česko

  14:15
BRNO - Renata Škrlová prý neměla ponětí o přeměně své dcery - dnes třiatřicetileté Barbory, na třináctiletou dívku Aničku. Matka to tvrdila u Krajského soudu v Brně, který se už pátým dnem zabývá kuřimskou kauzou. Právě Barbora Škrlová je jednou z jejích klíčových postav, patří mezi šest osob obžalovaných z týrání chlapců Ondry a Jakuba.

Svědkyně Renáta Škrlová odchází od brněnského krajského soudu, který se 25. června opět zabýval kuřimským případem, v němž je šest lidí stíháno za týrání hochů Ondřeje a Jakuba. foto: Václav ŠálekČTK

Barbora Škrlová ale o sobě tvrdí, že byla také týrána. Vydávala se nejen za Aničku, ale v Norsku také za týraného českého chlapce Adama. "Ona byla vždy taková dětská a naivní," řekla o Barboře její matka.

Pro její přeměnu na Aničku nemá žádné vysvětlení. Soudu řekla, že se Barbora v 18 letech od rodiny odstěhovala do svého bytu v brněnské Meruňkově ulici, v němž bydlela se svojí přítelkyní Kateřinou Mauerovou, která se o ní starala.

S rodinou se pak Barbora dlouhý čas nestýkala. Matka o ní řekla, že "neměla pochopení pro praktický život". Prý se například bála zapnout plynový sporák. Potíže jí pomáhala překonat její přítelkyně Mauerová.

Podle některých úvah je za přeměnou Barbory v Aničku a týráním chlapců náboženská sekta vedená Barbořiným ocem Josefem Škrlou. Renáta Škrlová o svém manželovi neposkytla soudu bližší informace. Viděla jej prý naposledy před rokem. Telefonicky s ním hovořila v lednu, kdy jí prý sdělil, že Barbora asi půjde před soud. O tom, kde se Škrla zdržuje prý neví. Údajně je v Dánsku. Jako svědek zatím předvolán nebyl.

K malému dítěti přirovnal Barboru Škrlovou kriminalista Ivo Otáhal, který loni v květnu pomáhal se záchranou týraného Ondry z rodinného domu v Kuřimi, v němž Klára Mauerová žila se svými syny a údajnou Aničkou. Škrlová se prý plazila po zemi a ječela jeho malé dítě, když na místo dorazila policie.

U soudu se onjevil i šéfredaktor Literárních novin
Rozčarován je z Barbory Škrlové podle svých slov aktivista a šéfredaktor Literárních novin Jakub Patočka. V roce 2006 byl svojí známou Kateřinou Mauerovou požádán, aby pomohl údajné Aničce - nalezenci ze Vsetínska, který neměl identitu. Patočka poradil Mauerovým, aby se obrátili na zástupkyni ombudsmana Annu Šabatovou. V březnu 2007 pak byla Anička osvojena Klárou.

U osvojovacího soudu jednala za údajnou Aničku školačka Marie Skálová - dcera brněnského herce Viktora Skály, jenž je příznivcem Hnutí grálu. Marii vedla v jednom z kroužků v Domě dětí a mládeže Paprsek Kateřina Mauerová. Kvůli jednání u soudu se Marie ostříhala, dokonce si nasadila i kontaktní čočky v barvě Aniččiných očí, aby se jí co nejvíce podobala.

U soudu vypovídala její matka Marie Zuzana Skálová. Tvrdila, že o účasti Marie u soudu nevěděla. U Viktora Skály našla policie náboženské texty. Podle některých výpovědí je přítelem Škrly. Spojovat by je měly jejich názory související s náboženstvím.

Vypovídala i lékařka Romana Slámová. Poskytovala první pomoc Ondrovi při záchraně z komory rodinného domu v Kuřimi. Chlapec ležel ve zvratcích nahý a spoutaný na betonové podlaze. Policie jej před rozvázáním fotografovala. "Překvapilo mě, že on se v tu chvíli otočil do objektivu a začal se do něj usmívat," řekla lékařka. Podle některých verzí může celý případ souviset s pornoprůmyslem. Byly zajištěny i nahrávky s týraným Ondrou.

Autor: