Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Barbora se bála zapnout sporák

Česko

  14:15
BRNO - Renata Škrlová prý neměla ponětí o přeměně své dcery - dnes třiatřicetileté Barbory, na třináctiletou dívku Aničku. Matka to tvrdila u Krajského soudu v Brně, který se už pátým dnem zabývá kuřimskou kauzou. Právě Barbora Škrlová je jednou z jejích klíčových postav, patří mezi šest osob obžalovaných z týrání chlapců Ondry a Jakuba.

Svědkyně Renáta Škrlová odchází od brněnského krajského soudu, který se 25. června opět zabýval kuřimským případem, v němž je šest lidí stíháno za týrání hochů Ondřeje a Jakuba. foto: Václav ŠálekČTK

Barbora Škrlová ale o sobě tvrdí, že byla také týrána. Vydávala se nejen za Aničku, ale v Norsku také za týraného českého chlapce Adama. "Ona byla vždy taková dětská a naivní," řekla o Barboře její matka.

Pro její přeměnu na Aničku nemá žádné vysvětlení. Soudu řekla, že se Barbora v 18 letech od rodiny odstěhovala do svého bytu v brněnské Meruňkově ulici, v němž bydlela se svojí přítelkyní Kateřinou Mauerovou, která se o ní starala.

S rodinou se pak Barbora dlouhý čas nestýkala. Matka o ní řekla, že "neměla pochopení pro praktický život". Prý se například bála zapnout plynový sporák. Potíže jí pomáhala překonat její přítelkyně Mauerová.

Podle některých úvah je za přeměnou Barbory v Aničku a týráním chlapců náboženská sekta vedená Barbořiným ocem Josefem Škrlou. Renáta Škrlová o svém manželovi neposkytla soudu bližší informace. Viděla jej prý naposledy před rokem. Telefonicky s ním hovořila v lednu, kdy jí prý sdělil, že Barbora asi půjde před soud. O tom, kde se Škrla zdržuje prý neví. Údajně je v Dánsku. Jako svědek zatím předvolán nebyl.

K malému dítěti přirovnal Barboru Škrlovou kriminalista Ivo Otáhal, který loni v květnu pomáhal se záchranou týraného Ondry z rodinného domu v Kuřimi, v němž Klára Mauerová žila se svými syny a údajnou Aničkou. Škrlová se prý plazila po zemi a ječela jeho malé dítě, když na místo dorazila policie.

U soudu se onjevil i šéfredaktor Literárních novin
Rozčarován je z Barbory Škrlové podle svých slov aktivista a šéfredaktor Literárních novin Jakub Patočka. V roce 2006 byl svojí známou Kateřinou Mauerovou požádán, aby pomohl údajné Aničce - nalezenci ze Vsetínska, který neměl identitu. Patočka poradil Mauerovým, aby se obrátili na zástupkyni ombudsmana Annu Šabatovou. V březnu 2007 pak byla Anička osvojena Klárou.

U osvojovacího soudu jednala za údajnou Aničku školačka Marie Skálová - dcera brněnského herce Viktora Skály, jenž je příznivcem Hnutí grálu. Marii vedla v jednom z kroužků v Domě dětí a mládeže Paprsek Kateřina Mauerová. Kvůli jednání u soudu se Marie ostříhala, dokonce si nasadila i kontaktní čočky v barvě Aniččiných očí, aby se jí co nejvíce podobala.

U soudu vypovídala její matka Marie Zuzana Skálová. Tvrdila, že o účasti Marie u soudu nevěděla. U Viktora Skály našla policie náboženské texty. Podle některých výpovědí je přítelem Škrly. Spojovat by je měly jejich názory související s náboženstvím.

Vypovídala i lékařka Romana Slámová. Poskytovala první pomoc Ondrovi při záchraně z komory rodinného domu v Kuřimi. Chlapec ležel ve zvratcích nahý a spoutaný na betonové podlaze. Policie jej před rozvázáním fotografovala. "Překvapilo mě, že on se v tu chvíli otočil do objektivu a začal se do něj usmívat," řekla lékařka. Podle některých verzí může celý případ souviset s pornoprůmyslem. Byly zajištěny i nahrávky s týraným Ondrou.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!