Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Barková musí zaplatit, hrozí jí vazba

Česko

  18:13
PRAHA - Přítelkyni rodiny bývalého premiéra Stanislava Grosse Libuši Barkové hrozí, že na ni pražský městský soud uvalí vazbu. Stíhaná podnikatelka má do úterý složit osmimilionovou kauci. Informaci zveřejnil server Euro OnLine.

Libuše Barková foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Ke složení peněžité záruky ji vyzvala soudkyně Marie Marková, která se obává toho, že se Barková bude vyhýbat dalšímu trestnímu řízení, napsal server.

Senát pod vedením Markové poslal loni jednačtyřicetiletou Barkovou za téměř osmimilionový pojistný podvod na pět let do vězení. Odvolací soud ale rozsudek zrušil a případ vrátil k novému projednání. Druhé kolo procesu mělo začít v půli února, obhájce Barkové Josef Lžičař ale požádal Markovou o odročení, protože jeho klientka byla údajně i s dcerou na ozdravném pobytu v Dominikánské republice. Vrátila se tento měsíc. Líčení u soudu má pokračovat 29. března. 

"S ohledem na zjištění, že jste se počátkem tohoto roku bez vědomí soudu zdržovala v Dominikánské republice, vás vyzývám, abyste ve lhůtě jednoho týdne k mým rukám odevzdala cestovní pas. Současně vás informuji, že bez předchozího souhlasu soudu nesmíte opustit území České republiky," uvedla podle Eura soudkyně Marková v dopise, který minulé úterý předala obhájci Barkové Josefu Lžičařovi.

Barková asi nezaplatí
Pokud jde o výzvu ke složení kauce, Barková podle serveru kauci asi nezaplatí. "Zkuste sehnat do týdne tolik peněz. Já je rozhodně nemám, musela bych spáchat nějaký trestný čin - přepadnout banku, nebo si půjčit od lichváře. Jestli mám nějaký majetek, tak je všechen v nemovitostech," sdělila Barková. Zároveň vyjádřila rozčarování nad jednáním soudu, který byl podle ní v únoru dopisy informován o místě jejího zahraničního pobytu a taktéž věděl o termínu jejího návratu.

"Přestože mi soud nestanovil žádnou povinnost hlásit své zahraniční cesty, já jsem to nahlásila a vše přesně dodržela. Soudkyně o tom všem věděla, což vyplývá i z jejích dřívějších vyjádření v tisku. Nechápu, co jsem tedy vlastně provedla, že mám teď jít do vazby. Skoro to tak vypadá, jako by mi někdo naznačoval, že mám urychleně zmizet z republiky, což samozřejmě neudělám," uvedla Barková. 

Podnikatelka, které hrozí až 12 let vězení, obžalobu z pojistného podvodu odmítá a tvrdí, že jde o spiknutí. Podle obhajoby se někomu mohlo stíhání Barkové hodit k odstranění Grosse z čela vlády.

Podnikatelka již dříve v rozhovoru pro týdeník Euro naznačila, že se stala obětí vysoké hry, ve které figuruje bývalý šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) a šéf odborné komise KDU-ČSL pro zpravodajské služby Jiří Růžek. Z úřadu odešel v době, kdy byl Gross ministrem vnitra, nyní působí v pojišťovně Kooperativa. Růžek verzi Barkové o spiknutí popírá. Podle obhajoby je ale právě on podepsán pod trestním oznámením Kooperativy.

Barková podle obžaloby Kooperativu podvedla, když od ní na základě nepravdivých údajů žádala vyplacení pojistky na tři nemovitosti v jihočeských Buzicích, včetně například stáje a stodoly. Peníze inkasovala za stržení střech vichřicí v srpnu 2001 a pak v souvislosti s povodněmi v roce 2002. Pojišťovna prý ženě uhradila škodu přes 7,7 milionu korun.

Jméno Barkové bylo v uplynulém roce zmiňováno v souvislosti s manželkou bývalého předsedy vlády Šárkou. Barková ručila za úvěr, který si vzala Grossové firma Denna Production na nákup nemovitosti v Praze 9 za téměř šest milionů korun. Sousední domy koupila Barková. S kamarádkou Grossovou tam chtěly vybudovat luxusní bytový komplex. Po vzniku vládní krize, kterou odstartovala podezření ohledně koupě bytu Grossových, od záměru ustoupily a Grossová nemovitosti prodala. Barková podle tisku už také prodala dům s nevěstincem Escade v pražských Nuslích.
Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...

Mohlo by vás zajímat