Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Barková se soudí s kontroverzním Bušinou o domy

Česko

  15:57
PRAHA - Městský soud bude zítra rozhodovat zajímavý případ. Známá rodiny expremiéra Stanislava Grosse Libuše Barková se soudí s bývalým poradcem hejtmana Davida Ratha Filipem Bušinou o nemovitosti na pražském Proseku.

Tři domy na pražském Proseku v ulici Na Vyhlídce mají zajímavou historii. V roce 2005 byly jednou z příčin pádu sociálně demokratického premiéra Stanislava Grosse. Nyní se o ně soudí někdejší rodinná přítelkyně rodiny Grossových Libuše Barková s další mediálně velmi propíranou osobou - Filipem Bušinou.

Bývalý boxer byl donedávna poradcem hejtmana Davida Ratha a ředitelem pěti středočeských krajských nemocnic. Policie jej nyní viní z daňového podvodu za 300 milionů korun. Novinářům se navíc podařilo vypátrat, že si ve své ředitelské funkci dokázal přes síť provázaných firem přihrávat řadu krajských veřejných zakázek.

Libuše Barková, která společně se ženou premiéra Grosse hodlala v roce 2005 staré domy přebudovat v luxusní obytný komplex, tvrdí, že ji Bušina poměrně jednoduchým způsobem okradl.

"Věřila jsem mu. V té době jsem měla známé problémy se soudy. Netušila jsem, jestli vůbec zůstanu na svobodě. Vystupoval velmi seriózně, začali jsme spolu podnikat. Vykoupili jsme podíl Šárky Grossové i můj firmou Zentra. On ale později udělal podvod, zfalšoval valnou hromadu a prodal všechno jiné firmě," řekla LN Barková s tím, že se nehodlala se ztrátou smířit.

U soudu ale nevystupuje přímo Barková, nýbrž Manfred Švestka. Tomuto muži prodala svůj zbylý podíl, "aby se o celou věc postaral".

Bušina ovšem tvrdí, že nikdy žádné akcie společnosti Zentra Barková nevlastnila. Bušina dnes předstoupí před Městský soud v Praze se svou svědeckou výpovědí. K celé věci se ale včera nechtěl příliš vyjadřovat. "Nezlobte se, pokud to běží, nebudu s vámi na toto téma hovořit. S paní Barkovou jsem nikdy neobchodoval," reagoval včera na dotaz LN.

Barková se nehodlá vzdát a hovoří o možné mstě bývalého ministerského předsedy Grosse. "Strávila jsem s tímto pojektem sedm let svého života. Jenom doufám, že při propojení Bušiny na ČSSD se ten majetek nakonec nedostane ke Stanislavu Grossovi. Pro něj by to byl výborný bonus," dodala Barková.

Ta si původně pořídila dva domy v ulici Na Vyhlídce za 5 milionů korun. Vedlejší objekt si za bezmála šest milionů koupila firma premiérovy ženy Šárky Grossové.

Novináři tehdy pokládali Grossovi všetečné otázky, jak si jeho žena mohla takovou investici dovolit. Ukázalo se, že jí na úvěr u eBanky tehdy ručila právě Barková, kterou ale policie začala vyšetřovat kvůli pojistnému podvodu.

Posledním hřebíčkem do rakve Grossovy politické kariéry bylo i propírání koupě luxusního bytu na pražském Barrandově. Podle zveřejněných příjmů si jej Grossovi nemohli pořídit. Stanislav Gross později přišel s příběhem o půjčce od strýčka, což se ukázalo jako lež. Gross neustál tlak politických partnerů a médií a rezignoval.

Se jménem Stanislava Grosse je spojena i jeho veleúspěšná transakce s akciemi Moravia Energo, na které vydělal téměř sto milionů korun.

Více informací k tématu si přečtěte ve čtvrtečním vydání deníku

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat