130 let
Miloš Zeman

Miloš Zeman | foto: Marek Podhora, MAFRA

Barnevernet děti unesl, je to stát ve státě, míní Zeman. Odvolal by velvyslance

Česko
  •   12:28aktualizováno  13:47
„Je to v podstatě únos dětí,“ řekl k norskému případu Miloš Zeman. Prezident komentoval řadu aktuálních témat, jakými jsou boj proti Islámskému státu a migrační krize. Z domácích záležitostí se Zeman vyjádřil k soudu s Kramným. Vrátil se k prověrce kancléře.

„Barnevernet je takový stát ve státě a každá organizace, která nad sebou nemá kontrolu, si dělá co chce a postupně degeneruje,“ řekl Zeman v rozhovoru z Lán pro Blesk.tv. Česká republika má být podle Zemana v případech odebraných dětí razantnější.

Česká vláda by podle Zemana měla přistoupit k odvolání velvyslance v Norsku na konzultace. On sám prý nepozve norskou velvyslankyni na tradiční setkání ambasadorů v den státního svátku 28. října.

Sobotka velvyslance z Norska stahovat nechce

Premiér Sobotka Zemanovu představu nesdílí. Uvedl, že je třeba případy sledovat a postupovat pragmaticky a s rozmyslem. Podle něj není stažení velvyslance z Norska vhodnou reakcí. "Já si nemyslím, že stažení velvyslance cokoli řeší," uvedl předseda vlády.

Podle Sobotky se vláda v posledních dvou letech hodně věnuje tlaku na Norsko. "Jsme součástí několika zemí, které byly znepokojeny z toho, jak norský úřad Barnevernet postupuje," zdůraznil Sobotka. Předchozí vlády podle něj s norským úřadem vůbec nekomunikovaly.

"My potřebujeme s Nory především mluvit. Když budeme dělat taková planá gesta a přestaneme komunikovat, tak pozici našich občanů v Norsku jenom zhoršíme," řekl dále Sobotka. Politici by podle něj měli velmi zvažovat, jak se k celé kauze budou vyjadřovat. "Protože velmi často se to může ocitnout v rozporu s přáním rodiny. Jsou to velice intimní a citlivé záležitosti a my budeme postupovat tak, abychom české občance žijící v Norsku pomohli," ujistil Sobotka.

Premiér dodal, že ke konci loňského roku se začaly věci hýbat, jelikož Norsko přezkoumá některé případy a byla vydána metodika, jak by se mělo v některých případech postupovat.

Boj po boku Asada?

„Asadova armáda bojuje proti Islámskému státu. Podobně jako se Stalin spojil se Spojenci v roce 1941, tak si myslím, že se musíme spojit s člověkem, kterého sice možná kritizujeme za porušováni lidských práv, ale bojuje proti stejnému nepříteli,“ tvrdil Zeman. Klíčové je podle něj zabít vůdce teroristů, kteří organizují útoky.

Vlna migrace

„Očekával bych, že nejpozději na jaře nás migrační vlna opravdu zasáhne,“ řekl Zeman v souvislosti se zpřísňováním migračních pravidel sousedního Rakouska. Ve spojitosti se silvestrovskými útoky na ženy v německém Kolíně nad Rýnem by prezidenta nepřekvapilo ani omezení ze strany Německa. „Chovali se k ženám podobně jako ve svých zemích. Ať mají tedy svou zajímavou kulturu ve své zemi a ať ji nepřenášejí do Evropy,“ podotkl.

Masovou migraci uprchlíků organizuje Muslimské bratrstvo, říká prezident Zeman

Zeman také zdůraznil, že nejde o problém migrace jako takové, ale migrace muslimů. „Vietnamská komunita se u nás vcelku dobře integrovala, stejně tak ukrajinská. Zkušenosti z dalších zemí ukazují, že integrace muslimů ale není možná.“

Usvědčující detail

Na otázku moderátora, zda byl překvapen rozsudkem nad Petrem Kramným, odpověděl prezident jasně, že nebyl. Co ho ale v tomto případě překvapuje, jsou výrazné rozdíly mezi odbornými posudky. „Jako laik bych očekával, že odborníci dojdou alespoň k plus mínus stejným závěrům,“ podivil se Zeman, podle kterého tato situace dokládá nekvalitu nebo zaujatost odborníků jedné strany.

Ačkoli uznává, že případ trpí důkazní nouzí, o Kramného vině je přesvědčen. „On totiž když zjistil smrt své ženy a své malé dcery, tak volal pojišťovně. A já si myslím, že když máte mrtvé malé dítě, voláte doktora, policii, rodinu... A poslední, co by vás napadlo, by byla právě ta pojišťovna,“ řekl Zeman s dodatkem, že tento detail mu k vytvoření názoru stačil.

NBÚ odmítá, že by z něj unikly informace o Mynářově prověrce

Frajeřinka pana kancléře

Dalšími tématy, ke kterým se Zeman v tomto rozhovoru vracel, byla bezpečnostní prověrka jeho kancléře Mynáře. „Kancléř tak trošku frajeřil, když si naprosto zbytečně požádal o vyšší stupeň bezpečnostní prověrky,“ řekl Zeman. Znovu také opakoval, že Mynář jakožto kancléř není povinen mít bezpečnostní prověrku, jelikož ho k tomu nezavazuje žádný zákon. Když už si o ni ale požádal, měl by se proti rozhodnutí o neudělení ohradit.

Autoři: mač, ČTK
  • Mohlo by vás zajímat
  • Vybrali jsme pro Vás