24. listopadu 2018 19:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Barometr mocenských poměrů. Ve sporu o 15 miliard bude ČEZ zastupovat Muzikář místo Pokorného

Advokát Karel Muzikář (2018). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Advokát Karel Muzikář (2018). | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Prominentní právníci Radek Pokorný a Karel Muzikář pracují pro český energetický gigant ČEZ řadu let. První z nich nyní přišel o lukrativní zakázku.

Jedním z průvodních jevů proměny mocenských poměrů je dění v polostátním energetickém gigantu ČEZ. Podle zjištění LN nyní došlo k významnému pohybu na poli právních služeb. O zastupování české energetické jedničky v mezinárodní arbitráži s Bulharskem se přetahovaly dvě elitní právní kanceláře, které vedou znesváření advokáti: Radek Pokorný a Karel Muzikář. Spor se vede až o 15 miliard korun.

Ve složité právní bitvě dosud ČEZ zastupovala Advokátní kancelář Pokorný, Wagner & partneři. Tu nyní vystřídala právní kancelář Weil, Gotshal & Manges, kterou reprezentuje právě Muzikář. ČEZ tuto informaci potvrdil.

Advokát Radek Pokorný se svým automobilem Teslou v roce 2016.

Advokát Radek Pokorný se svým automobilem Teslou v roce 2016.

„Šlo o změnu vyvolanou potřebou sjednotit právní zastupování ČEZ v aktivitách spojených s Bulharskem, protože tyto záležitosti mají mnoho společného. Advokátní kancelář Weil, Gotshal & Manges nám poskytuje právní služby od počátku divestic v Bulharsku a je účelné, aby jedna kancelář řešila i mezinárodní arbitráž vůči bulharskému státu,“ řekla LN mluvčí energetické korporace Alice Horáková. Podotkla, že „weilové“ se na mezinárodní arbitráže dlouhodobě specializují a jejich tým dosáhl úspěchů v řádech miliard korun.

Přátelé vlivných

Radek Pokorný i Karel Muzikář patří k nejvlivnějším a nejexponovanějším advokátům v zemi. Opřít se mohou o hustou síť konexí a kontaktů, které budovali uplynulá desetiletí. Reprezentují však odlišné mocenské tábory, které se v poslední době – decentně řečeno – nemusí.

Pokorný je blízkým přítelem bývalého premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), mezi jeho spojence patří například i někdejší šéf ČEZ podnikatel Martin Roman. Pokorného kancelář poskytuje mimo jiné právní služby čínským finančníkům v Česku a v minulosti pracovala i pro holding Agrofert, který patří do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO). Pokorný se však s Babišem v posledních letech rozkmotřil.

Naproti tomu advokát Karel Muzikář z české pobočky americké právní kanceláře Weil se může opřít o spojenectví se současnou vládní garniturou, reprezentovanou Babišovou vládou. Má dlouhodobě otevřené dveře i na Pražský hrad – jak nyní za prezidenta Miloše Zemana, tak zejména v minulosti za Václava Klause.

Advokát Radek Pokorný přichází na jednání parlamentní komise k OKD.
Advokát Karel Muzikář (2018).

Obě kanceláře pro ČEZ dlouhodobě pracují, energetická společnost představuje jejich důležitého klienta. To, že nyní Pokorného kancelář přišla o bulharskou arbitráž, je v právním prostředí považováno za jeden z nejvyhrocenějších okamžiků jejich napjatého vztahu.

Uprostřed „bitvy“ stojí generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, se kterým umí hovořit oba zmiňovaní právníci. V podnikatelském a právním zákulisí se spekuluje, že výběr kanceláře Weil pro zastupování v bulharské kauze vztahy mezi Pokorným a Benešem pošramotil. Beneš po loňských sněmovních volbách hraje o stabilizaci své pozice.

Radek Pokorný nechtěl s ohledem na advokátní tajemství situaci kolem bulharské arbitráže komentovat. Podobně zdrženlivá byla i partnerka kanceláře Weil Karolína Horáková, která bude mít řízení s bulharským státem na starost. „Mohu potvrdit, že naší kanceláři byla v letošním roce udělena plná moc pro zastupování ČEZ ve věci mezinárodní investiční arbitráže proti Bulharsku,“ doplnila Horáková.

Její právní kancelář už ČEZ v arbitráži proti Bulharsku v minulosti zastupovala – v roce 2009 spor vyhrála a rozhodčí nález přisoudil ČEZ více než čtyři miliony eur.

Bitva o miliardy korun

Situace ČEZ v Bulharsku je komplikovaná. Česká společnost usiluje o prodej tamní větve, transakce se však zasekla. Zájemce, neznámá bulharská firma Inercom, totiž dosud nesložil požadovanou sumu – zhruba 8,5 miliardy korun. Stopku prodeji vystavil i bulharský antimonopolní úřad.

Kromě toho vede ČEZ s Bulharskem mezinárodní arbitráž kvůli údajnému nesplnění podmínek z dob vstupu ČEZ na bulharský trh (v roce 2004). Ve hře je až 500 milionů eur pro českou společnost. Je tudíž důležité, aby ČEZ našel zájemce o nákup bulharské divize, se kterým i po dokončení obchodu bude spolupracovat v rámci mezinárodní arbitráže. 

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky