20. července 2011 10:27, aktualizováno  11:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bárta chce 30% daň pro lidi s vysokými příjmy

Vít Bárta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vít Bárta | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA VV podpoří zvýšení DPH, pokud koaliční partneři ODS a TOP 09 přistoupí na třicetiprocentní zdanění lidí s příjmy nad 90 tisíc korun.

O návrhu VV řekl serveru iDnes.cz faktický lídr strany Vít Bárta. Na prvním místě podle něj stojí spravedlivé daně, výše schodku státního rozpočtu je až druhořadý problém. Strana proto požaduje progresivní zdanění lidí s nejvyššími příjmy.

VYŠŠÍ DPH NEBO ŠKRTY

Momentálně jsou ve hře dvě varianty, jak snížit schodek státního rozpočtu. První z nich počítá se sjednocením DPH na 19 %.

Stát by tak mohl příští rok utratit 1,096 bilionu korun. Na daních a pojistném by vybral 1,001 bilionu a hospodařil by se schodkem 95 miliard korun. Deficit by se tak snižoval ambiciózněji, než si vláda původně předsevzala. Klesl by až na 3,2 % namísto původních 3,5 %.

Druhou variantou jsou velké škrty na většině ministerstev.

VÍCE ZDE: LN mají nový návrh rozpočtu: buď vyšší DPH, nebo tvrdé škrty

"DPH jednoznačně dopadá především na středně- a nízkopříjmové skupiny obyvatel, a pokud má tento stát zvyšovat daně, je třeba, aby na tom participovaly firmy a vysokopříjmové skupiny občanů," uvedl Bárta.

Spravedlivé a správné

VV proto požadují zavedení druhého daňového pásma od příjmu nad 90 tisíc korun měsíčně. Pro ostatní by zůstala zachována současná patnáctiprocentní daň.

"To je něco, co bychom považovali za spravedlivé a správné," řekl Bárta. Podle propočtů strany by takové progresivní zdanění mohlo do státního rozpočtu ročně přinést kolem 5 miliard korun.

K9 místo zasedání vlády

Kvůli požadavku VV dnes dopoledne vláda nečekaně přerušila své jednání. Schválila nejdůležitější body z agendy dnešní schůze, načež ji na hodinu přerušila. Do Strakovy akademie přijeli vyjednavači koaličních stran, aby ve formátu K9 opět jednali o možnostech úspor v rozpočtu pro příští rok. Nakonec schváli dvojí sazbu DPH pro příští rok.

KOALICE SE DOHODLA:

Pokud koaliční partneři na návrh VV přistoupí, souhlasila by strana s návrhem ODS a TOP 09 na zavedení jednotné sazby DPH ve výši 19 procent s výjimkou na léky, knihy a tiskoviny. Za současné situace VV tento návrh označují za nepřijatelný. Premiér Petr Nečas (ODS) a ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) ale zvýšení přímých daní vylučují.

INFOGRAFIKA

Šéf poslanců VV také zopakoval, že strana podporuje zavedení vyšších daní pro firmy, které koaliční partneři z ODS a TOP 09 odmítají.

Lidovky.cz