12. ledna 2012 14:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bárta: Od TOP 09 je to snaha shodit vládu

Vít Bárta vysvětluje okolnosti údajného sledování politiků Prahy 11. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vít Bárta vysvětluje okolnosti údajného sledování politiků Prahy 11. | foto: ČTK

PRAHA Do koaliční přestřelky, zda má Česko bez podmínek vstoupit do nové rozpočtové a hospodářské unie, se zapojila i nejmenší vládní strana – Věci veřejné.

Šéf poslaneckého klubu Věcí veřejných (VV) Vít Bárta pro Lidovky.cz řekl, že VV cítí povinnost „chránit maximální suverenitu a každou korunu svého státu“.

Podle Bárty jde TOP 09 spíše než o evropské směřování Česka o konec Nečasova kabinetu. „Není to vše jen potřebou rychle shodit vládu?“ ptá se Bárta poté, co jeho strana podle něj odmítla TOP 09 dát „sebemenší ústupek pro konec vlády kvůli odkladu finančního vyrovnání s církvemi“.

Schwarzenberg hrozí pádem vlády

Jak ve čtvrtek exkluzivně informovaly LN, předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg pohrozil, že pokud smlouvu s Evropou Česko odmítne, odejdou ministři jeho strany z vlády.

ČTĚTE VÍCE: Takhle se politika nevede, naštval Klause Schwarzenberg

Bárta zároveň apeluje na větší zdrženlivost politiků v reakcích. „O smluvním vztahu se teprve jedná. A dokud je to tak, v obchodě i diplomacii platí, že se nekřičí 'podepíšeme za každou cenu', i kdybychom opravdu podepsat chtěli," míní Bárta.

„Každý stát EU má právo a povinnost vůči občanům vyjednávat a chránit maximální suverenitu a každou korunu (euro) svého státu,“ dodal s tím, že současným vývojem se pouze komplikuje pozice vyjednavačů.

Co je podstatou nové smlouvy s Evropou?

TOP 09 se chce spojit s ČSSD, míní Zahradil

Schwarzenbergovo vyjádření k unijní dohodě o rozpočtové odpovědnosti kritizoval i předseda europoslanců ODS Jan Zahradil. "Slova ministra Schwarzenberga o možném odchodu z vlády potvrzují podezření, že TOP 09 hledá záminku, jak tuto vládu shodit a začít budovat takzvané proevropské spojenectví s ČSSD," uvedl Zahradil v tiskovém prohlášení.

Takové signály má podle něj ODS už delší dobu. „Pokud jde o připravovanou smlouvu, klíčové je, aby tato smlouva platila jen pro členy eurozóny a aby se o členství České republiky v eurozóně rozhodlo v referendu," uvedl Zahradil.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!