10. dubna 2011 12:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bárta porušil zákon o praní špinavých peněz, tvrdí Pospíšil

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. | foto: ČTK

PRAHA Podle místopředsedy ČSSD Jiřího Dienstbiera stojí za zvážení, zda nepodat návrh na zrušení politické strany Věci veřejné k Nejvyššímu správnímu soudu.

Prohlásil to v diskusním pořadu TV Prima. Ve chvíli, kdy se ekonomické zájmy soukromé firmy protínají s programem politické strany, jde podle Dienstbiera o ohrožení demokratické společnosti.

Mělo by se proto podle něj zvážit, zda nepodat návrh na zrušení VV k Nejvyššímu správnímu soudu kvůli překročení zákonných mezí činnosti politické strany.

"Myslím si, že by měla zmizet z politické mapy České republiky," řekl o straně Věci veřejné Dienstbier.

K tématu:

Podle místopředsedy ODS a ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila ale strana podmínky pro rozpuštění nesplňuje. "Kdyby program VV naznačoval, že bude potlačována zákonnost, že budou zneužívány veřejné prostředky, pak by tu důvod ke zrušení byl. Momentálně ale strana reálnými kroky nesplňuje podmínky pro rozpuštění," míní ministr spravedlnosti.

Jiří Dienstbier mladší

Maskot John

Napojení bezpečnostní agentury ABL na VV je ale podle Pospíšila zřejmé. "Není to jen náš pohled, je to pohled nezávilé žurnalistiky. Radek John je maskot ABL obklopený náměstky z ABL," řekl o ministrovi vnitra Pospíšil.

Čtěte více:

Je podle něj nezbytné, aby se prošetřily plány ministra dopravy Víta Bárty (VV) na propojení ekonomické a politické moci, o kterých v týdnu informovala MF Dnes. Bárta měl v roce 2008 sepsat pětiletý plán, jak získat ekonomickou moc vstupem do politiky. Předložil ho manažerům firmy ABL, ve které tehdy působil jako generální ředitel. Stejní lidé později nastoupili do funkcí náměstků na ministerstvech VV a na posty ve státní správě.

Bárta porušil zákon

Politici zároveň upozornili, že ať už půl milionu korun pro bývalou předsedkyni poslaneckého klubu Kristýnu Kočí byl úplatek nebo půjčka, ministr Bárta porušil zákon. Částka totiž přesahuje limit stanovený zákonem proti praní špinavých peněz, a to 15 tisíc eur (asi 366 tisíc korun). Vyšší částku není podle zákona možné v hotovosti předat.

"Aby ministr české vlády předával v obálce 500 tisíc korun, to je naprosto nepřijatelné," uvedl Dienstbier.

Bárta si ale myslí, že jeho jednání bylo v pořádku. "Já musím říct, že jsem tu věc ex post konzultoval samozřejmě s právníky a právníci mi tvrdí, že jsem postupoval správně a v souladu, protože se jednalo o pomoc mezi dvěma fyzickými osobami," citovala Bártu Česká televize.

Anketa

Měli by vládu opustit lidé spojení s ABL?

Ano 4490
Ne 2660
Nevím 193
spaŠárka Pálková
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!