27. dubna 2012 19:56, aktualizováno  21:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bárta přinesl Peake kytici. Ovázal ji černou stuhou

Vít Bárta s květinami | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vít Bárta s květinami | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA V duchu hesla to nejlepší na konec se o nejemotivnější moment celého dne postaral poslanec Vít Bárta.

Při příchodu k řečnickému pultíku s sebou přinesl kytici žlutých chryzantém převázaných černou páskou a beze slova ji položil na poslaneckou lavici Karolíny Peake. „Doufám, že černá stužka neznamená to, co zlomená tužka,“ reagovala na to vzápětí Peake, která Bártovým Věcem veřejným odvedla včetně sebe osm poslanců.

Kytice překvapila nejenom Karolínu Peake, ale i premiéra Nečase, který seděl hned vedle Peake. Okamžitě poté, co se ocitl v blízkosti květiny, sáhl Nečas po kapesníku a přiložil si jej k ústům, jako by nemohl dýchat. Kytice u něj totiž možná vyvolala alergickou reakci. Karolína Peake poté květinu uložila do bezpečné vzdálenosti od premiéra - pod stůl. 

Celou situační scénku korunoval ministr financí Miroslav Kalousek, který vzápětí při Bártově tradičně emotivním projevu Peake na květiny donesl vázu. Tu pak odnesl před Bártovým zrakem vedle pultíku, kde mají poslanci obvykle místo na čerstvé květiny. Květina pak při hlasování o důvěře vládě putovala mezi ministry Nečasova kabinetu.

Kytice vyvolala u premiéra alergickou reakci

Kytice vyvolala u premiéra alergickou reakci

Nijak jsem si dárek pro Karolínu Peake od Víta Bárty nevykládal. Přišlo mi akorát vhodné přinést ženě ke květině vázu," řekl Kalousek.

Okamžitě po předání květiny začali lidé ve sněmovně spekulovat o tom, co měly symbolizovat. Podle takzvané květomluvy mohou chryzantémy zastupovat rozloučení, žlutá barva pak může připomínat zhrzenou lásku či zradu.

hofEva Hofrichterová