24. února 2011 9:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bárta šetří. Stát poprvé najal vězně k práci na železnici

Ve vězení (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve vězení (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Ministr dopravy Vít Bárta (VV) poprvé vyzkoušel svůj plán zlevnit stavby silnic a železnic zapojením vězňů. Desítku vězňů si najala Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která spadá pod ministerstvo dopravy (MD). Práce ve volném prostoru žádný vězeň nevyužil k útěku.

Informaci přinesl deník Mladá fronta Dnes (MfD).

Vězni čtyři dny prořezávali porosty v sousedství trati v areálu nádraží Praha - Vršovice a uklízeli sníh. "Všichni odsouzení pracovali svědomitě," řekl mluvčí SŽDC Pavel Halla. Neuvedl, z jaké věznice odsouzení byli.

SŽDC využitím vězňů ušetřila, zaplatila za práci méně, než by platila soukromým firmám. Úspora mohla být ještě vyšší, práce na dráze ale vyžaduje speciální školení, které vězni museli absolvovat. Zkouška měla ukázat, zda je reálné vězně zapojit do práce pro státní organizace.

Řádově jde o práci pro stovky vězňů, nyní ale bude záležet na ministerstvu spravedlnosti, řekl Bárta.

Mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková sdělila, že jednání s MD pokračují, uvažuje se také o zapojení ministerstev zemědělství a životního prostředí. Podle informací listu je za zpožděním také napětí mezi ODS a VV ve vládě.

Z údajů Vězeňské služby vyplývá, že za prací mimo věznice dojíždí pětina odsouzených, kteří pracují. Práci ve věznicích nemá asi třetina z 22 000 odsouzených.

Stavební firmy už v minulosti chtěly vězně využít. V roce 2008 je chtěla zapojit Eurovia na stavbu silnice R6 v Karlovarském kraji, z projektu ale nakonec sešlo. Stát posílal vězně běžně na stavby za socialismu. Plán na zaměstnávání vězňů se nelíbí stavebním firmám.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz