Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bárta šetří. Stát poprvé najal vězně k práci na železnici

Ve vězení (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve vězení (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Ministr dopravy Vít Bárta (VV) poprvé vyzkoušel svůj plán zlevnit stavby silnic a železnic zapojením vězňů. Desítku vězňů si najala Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která spadá pod ministerstvo dopravy (MD). Práce ve volném prostoru žádný vězeň nevyužil k útěku.

Informaci přinesl deník Mladá fronta Dnes (MfD).

Vězni čtyři dny prořezávali porosty v sousedství trati v areálu nádraží Praha - Vršovice a uklízeli sníh. "Všichni odsouzení pracovali svědomitě," řekl mluvčí SŽDC Pavel Halla. Neuvedl, z jaké věznice odsouzení byli.

SŽDC využitím vězňů ušetřila, zaplatila za práci méně, než by platila soukromým firmám. Úspora mohla být ještě vyšší, práce na dráze ale vyžaduje speciální školení, které vězni museli absolvovat. Zkouška měla ukázat, zda je reálné vězně zapojit do práce pro státní organizace.

Řádově jde o práci pro stovky vězňů, nyní ale bude záležet na ministerstvu spravedlnosti, řekl Bárta.

Mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková sdělila, že jednání s MD pokračují, uvažuje se také o zapojení ministerstev zemědělství a životního prostředí. Podle informací listu je za zpožděním také napětí mezi ODS a VV ve vládě.

Z údajů Vězeňské služby vyplývá, že za prací mimo věznice dojíždí pětina odsouzených, kteří pracují. Práci ve věznicích nemá asi třetina z 22 000 odsouzených.

Stavební firmy už v minulosti chtěly vězně využít. V roce 2008 je chtěla zapojit Eurovia na stavbu silnice R6 v Karlovarském kraji, z projektu ale nakonec sešlo. Stát posílal vězně běžně na stavby za socialismu. Plán na zaměstnávání vězňů se nelíbí stavebním firmám.

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!