Úterý 2. března 2021svátek má Anežka 0 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Barták čelí anonymnímu trestnímu oznámení kvůli obrněncům Iveco

Armáda ČR, vozidlo Iveco LMV | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Armáda ČR, vozidlo Iveco LMV | foto: ČTK

PRAHA Ministr obrany Martin Barták čelí trestnímu oznámení kvůli nákupu 90 lehkých obrněných vozidel Iveco. Anonym, který trestní oznámení podal 1. března k Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 10, se domnívá, že koupí obrněnců byl spáchán trestný čin zneužití pravomoci veřejného činitele.

Oznámení bude předáno místně příslušnému Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 6. Uvedl to server Euro.cz.

Ministerstvo obrany trestní oznámení nekomentovalo. Barták je nyní za českými vojáky v Afghánistánu.

Zakázka za 3,6 miliardy

Smlouvu na dodávku vozů Iveco i s logistikou a municí za více než 3,6 miliardy korun uzavřelo ministerstvo obrany loni v prosinci.

Vozidla v několika verzích mají být dodána v letech 2010 až 2013.

Trestní oznámení podle serveru upozorňuje na to, že součástí smlouvy na nákup vozidel Iveco je i dodávka dílenských prostředků, náhradních dílů, munice a školení.

Tyto dodávky přitom podle oznámení nebyly předmětem posouzení nebo výběru, a hodnotícím kritériem tak nebyla kvalita ani cena, napsalo Euro.cz.

"Memorandum o porozumění mezi českým a slovenským ministerstvem obrany o společném postupu při nákupu vozidel podle něj (podavatele trestního oznámení) neumožňuje výjimku ze zákona o zakázkách financovaných z veřejných rozpočtů," uvedl server.

Ministr obrany Martin Barták."Některé subdodávky se zároveň opakují po již realizovaném prvním nákupu vozidel Iveco. Lze se tedy domnívat, že smlouvy se subdodavateli a finanční vyrovnání s nimi mohou být konkrétním prostředkem legalizace nezákonně generovaných finančních prostředků," citoval server trestní oznámení.

Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 6 se podle Euro.cz již jednou nákupem vozů Iveco zabývalo. Státní zástupce Ladislav Malovec koncem roku 2008 případ předal k vyšetření vojenské policii, která jej odložila, napsal server.

Kauza Pandur

Policie se v současnosti zabývá kauzou údajné korupce při nákupu kolových obrněných transportérů Pandur. Na možnou korupci při pořizování pandurů upozornila v polovině února Mladá fronta DNES, když zveřejnila tajně natočené rozhovory s bývalými manažery rakouské firmy Steyr, která transportéry vyrábí.

Oba manažeři mluvili o provizích, které bylo třeba přislíbit během přípravy tendru na dodávku transportérů.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jaká pravidla budou platit od pondělí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Jaká pravidla budou platit od pondělí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Jaká pravidla budou platit od pondělí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...