Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Barták dává ruce pryč od pandurů. Bývalé manažery Steyru nezná

Afghánistán

  13:41aktualizováno  13:56
PRAHA - Ministr obrany Martin Barták tvrdí, že bývalé manažery firmy Steyr nezná a nikdy se s nimi nesetkal. Za kauzou s pandury je podle ministra snaha poškodit ho, nebo si přivydělat.

Ministr obrany Martin Barták. foto: ČTK

Barták dnes zdůraznil, že s bývalými manažery Steyru Wolfgangem Habitzlem a Herwigem Jedlaucnikem nikdy nejednal. "Nikdy jsem se s těmi pány nesetkal," řekl ministr. "Celou kauzu považuji za nepravdivou s cílem mě poškodit," dodal Barták.

Jméno současného ministra obrany, který jako tehdejší první náměstek ministryně Vlasty Parkanové loni v březnu podepsal nyní platnou smlouvu na dodávky, zmínili exmanažeři Steyr jako jednoho z mužů, na které je potřeba se ve věci obracet, společně s někdejším premiérem Stanislavem Grossem a bývalým ministrem obrany Karlem Kühnlem.



Pandury se zabýval i premiér
O případ se začal zajímat premiér Jan Fischer, který na dnešní jednání vlády kvůli pandurům pozval policejního prezidenta Oldřicha Martinů a Nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou. Okolnostmi nákupu transportérů se už začala opět zabývat protikorupční policie i rakouské úřady.

Ministr obrany Martin Barták a premiér Jan Fischer.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek, jehož jméno média s kauzou také spojují, požádal v pátek předsedu vlády o vyšetření případu ještě do květnových parlamentních voleb. Ministr obrany Paroubkovy vlády Kühnl podepsal v roce 2006 původní smlouvu na dodávky 199 pandurů za 23,6 miliardy korun v době, kdy už byla vláda v demisi.

Čtěte také:

Barták dnes připomněl, že následující vláda premiéra Mirka Topolánka tento kontrakt zrušila poté, co Steyr nedokázal dodržet smluvní podmínky. Hrozba arbitráže o desítky miliard korun i fakt, že by nový tendr trval několik let, pak vedla k rozhodnutí vyjednat smlouvu novou. Podle Bartáka tímto postupem vláda ušetřila přes devět miliard korun a dokázala zajistit vozidla vybavená tak, aby chránila životy českých vojáků. Jednotková cena jednoho transportéru se přitom podle Bartáka nezměnila, zachována zůstala i původní výše offsetových programů.

První pandury budou jezdit v Afghánistánu
Ve druhé polovině roku 2010 se předpokládá nasazení čtyř pandurů v Afghánistánu, uvedl náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Novými transportéry by pak měli vybaveni i vojáci v misi KFOR v Kosovu.

Autoři: ,