20. září 2010 7:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Barták spěchal s nákupem sanitek za 100 milionů. Bez soutěže

Exministr obrany Martin Barták. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exministr obrany Martin Barták. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo obrany za bývalého ministra Martina Bartáka koupilo bez soutěže tři obrněné sanitky Iveco za zhruba 100 milionů korun. Vozidla mají co nejdříve putovat jednotkám v Afghánistánu.

Podobně jako u předešlých zakázek na vozidla Iveco, ani sanitky nekupovala armáda přímo od italského výrobce, ale od tuzemské společnosti Praga-Export, píšou Hospodářské noviny.

Přes Pragu-Export proběhla i dosud nejpochybnější zakázka na 90 kusů obrněnců Iveco za 3,6 miliardy Kč. Česko za tyto stroje zaplatilo mnohem více než třeba Rakousko.

Soutěž se nekonala, protože Česko chtělo nakupovat obrněnce společně se Slováky. Slovensko ale nakonec couvlo a tamní policie otevřeně mluví o podezřeních, že při celé akci byl porušen zákon.

Čtěte více

"Je logické, že armáda chce mít v Afghánistánu stejný typ techniky, jakou tam již používá," řekl HN šéf společnosti Praga-Export Petr Ptáček. Na dodávkách ivec si firma podle něj vydělá zhruba osm až deset procent z ceny zakázky. Podle mluvčího ministerstva Jana Pejška je cena vozidel Iveco výrazně nižší než cena sanitních vozidel od jiných výrobců.

Podle HN podepsalo ministerstvo kontrakt dva týdny před volbami a spěch vysvětluje tím, že armáda chce sanitky v Afghánistánu nasadit co nejdříve.

"Kvůli Afhánistánu potřebujeme, aby dodávky vozidel proběhly ještě během letošního roku," řekl novinám Pejšek.

Mercedes jako favorit

Ve skutečnosti se však nákup sanitek podle HN připravoval již na podzim 2008. Tehdy ale ministerstvo vybíralo mezi úplně jinými stroji, favority byly sanitky německého Mercedesu a švýcarského Mowagu.

Celkově resort plánoval pořídit čtyři vozidla, přičemž cena mohla dosáhnout až 200 milionů korun. Z původního nákupu nakonec kvůli nedostatku financí sešlo, píšou HN.

Lidovky.cz, ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.