Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Šéf Pirátů Bartoš vyzval české úřady k dodržování nařízení EU o střetu zájmů. Kvůli Babišovi

Česko

  16:17aktualizováno  18:26
PRAHA - Předseda Pirátů Ivan Bartoš v pondělí vyzval ministerstvo zemědělství a další tři úřady, aby důsledně naplňovaly evropské nařízení zakazující střet zájmů u politiků. Ve střetu zájmů je podle něj premiér Andrej Babiš (ANO), když společnost Agrofert, kterou vložil do svěřenských fondů, čerpá zemědělské dotace. České úřady dosud podle Bartoše evropské nařízení, které platí od srpna, porušují.

Babiš je ve střetu zájmů, stojí v posudku pro EK. Česku hrozí vracení miliard, podle Hamáčka je to nepřijatelné

Bartoš se vedle ministerstva zemědělství obrací také na Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), Národní koordinační orgán a Platební a certifikační orgán, které jsou zodpovědné za rozdělování evropských dotací v zemědělství. „Chci přimět české úřady k dodržování evropského finančního nařízení ke střetu zájmů. Doposud tvrdohlavě sdělovaly pirátskému analytickému týmu, že k porušování těchto evropských předpisů nedochází. Věřím, že ve světle všech dostupných analýz a důkazů ukončí tuto nesmyslnou hru,“ uvedl Bartoš. 

Podle dokumentu právní služby Evropské komise, který o víkendu unikl do médií, může být Babiš ve střetu zájmů kvůli dotacím pro Agrofert, protože jako premiér má možnost ovlivňovat rozhodování o využívání fondů z evropského rozpočtu. Babiš to odmítl. Ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo vlastní analýzu, podle níž svěřenský fond ze své podstaty nemůže být ovládanou osobou, o které mluví český zákon o střetu zájmů.

Bartoš nesouhlasí ani s Babišovým tvrzením, že premiér nemůže ovlivňovat přidělování dotací. Podle něj to vyvrací záznam z jednání ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD) s eurokomisařem pro zemědělství Philem Hoganem o dotačních podmínkách pro zemědělce. „V zápisu z jednání je uvedena důležitá role premiéra Andreje Babiše při nastavování těchto podmínek pro oblast zemědělství,“ uvedl předseda Pirátů.

Článek 61 finančního nařízení EU hovoří o střetu zájmů

Článek 61 Střet zájmů 1. Účastníci finančních operací ve smyslu kapitoly 4 této hlavy a jiné osoby, včetně vnitrostátních orgánů na všech úrovních, podílející se na plnění rozpočtu v přímém, nepřímém a sdíleném řízení, včetně přípravy na tuto činnost, na auditu nebo na kontrole, se zdrží jakéhokoli jednání, jež by mohlo uvést jejich zájmy do střetu se zájmy Unie. Přijmou rovněž vhodná opatření, která u funkcí v rámci jejich odpovědnosti zamezí vzniku střetu zájmů a která řeší situace, jež lze objektivně vnímat jako střet zájmů. 2. Případné riziko střetu zájmů týkající se zaměstnance vnitrostátního orgánu přednese tento zaměstnanec svému přímému nadřízenému. Případné riziko střetu zájmů týkající se zaměstnance, na něhož se vztahuje služební řád, přednese tento zaměstnanec příslušné pověřené schvalující osobě. Příslušný přímý nadřízený nebo pověřená schvalující osoba písemně potvrdí, zda střet zájmů existuje. Je-li zjištěn střet zájmů, zajistí orgán oprávněný ke jmenování nebo příslušný vnitrostátní orgán, aby dotčený zaměstnanec ukončil veškerou činnost v dané věci. Příslušná pověřená schvalující osoba nebo příslušný vnitrostátní orgán zajistí, aby byly učiněny veškeré další vhodné kroky v souladu s platným právem. 3. Pro účely odstavce 1 ke střetu zájmů dochází, je-li z rodinných důvodů, z důvodů citových vazeb, z důvodů politické nebo národní spřízněnosti, z důvodů hospodářského zájmu nebo z důvodů jiného přímého či nepřímého osobního zájmu ohrožen nestranný a objektivní výkon funkcí účastníka finančních operací nebo jiné osoby podle odstavce 1.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...