Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Bartošek neprosadil návrh, aby Sněmovna jednala o odvolání Lipovské z Rady ČT

Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek ve volebním štábu v Praze, kde zástupci strany sledovali 3. října 2020 výsledky krajských a prvního kola senátních voleb. foto: ČTK

Praha - Předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek dnes neprosadil návrh, aby Sněmovna jednala o odvolání Hany Lipovské z Rady České televize (ČT). Lipovská podle něho opakovaně porušuje zákonné parametry dané členům rady. Bartoškovu snahu o změnu návrhu programu nynější schůze podpořilo 66 ze 183 přítomných poslanců.
  12:55aktualizováno  16:25

Členkou Rady ČT je Lipovská od loňského května. Počátkem letošního dubna Lipovská nařkla generálního ředitele ČT Petra Dvořáka ze střetu zájmů kvůli tomu, že vlastní podíl ve společnosti Gopas, od které si televize objednala školení. Střet zájmů, za který by mu hrozilo odvolání z čela televize, Dvořák odmítl. Žádné nedostatky v obchodních vztazích ČT se školící firmou Gopas následně nezjistila dozorčí komise Rady ČT.

Dvořák také na členku rady podal trestní oznámení. Lipovská jej podle jeho slov mimo jiné obvinila z toho, že ji ohrožuje na životě. Lipovská to odmítla. Trestní oznámení je podle ní způsob, jak moci nahlížet do cizího trestního spisu.

Na snímku je kandidát na předsedu Jan Bartošek při projevu k delegátům sjezdu.
Jan Bartošek.

Bartošek už na dopolední tiskové konferenci řekl, že Lipovská porušuje pravidlo, že nesmí při výkonu funkce v Radě ČT působit ve prospěch skupinových zájmů, zároveň se systematicky dopouští jednání, kterým zpochybňuje svoji nezávislost nebo nestrannost. „Jsem přesvědčen, že toto jsou důvody, které mám podložené i právním posudkem, které by měly vést k tomu, že ji Poslanecká sněmovna z pozice členky Rady ČT odvolá,“ řekl. Po hlasování označil za nehorázné, že se Sněmovna odmítla zabývat tím, zda se dodržuje, nebo nedodržuje zákon.

Lipovské se zastal předseda poslanců SPD Radim Fiala. Lipovská byla podle něho zvolena demokratických způsobem. „My za tím stojíme a budeme ji podporovat,“ řekl. Za Bartoškovou snahou Fiala vidí pokus o další odklad volby čtveřice televizních radních. Měla by se uskutečnit ve středu v podvečer.

Rada ČT je orgán, jejímž prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu. Zákon o ČT stanoví, že návrhy kandidátů na členy rady předkládají Sněmovně organizace a sdružení představující kulturní, regionální, sociální, odborové, zaměstnavatelské, náboženské, vzdělávací, vědecké, ekologické a národnostní zájmy.

Autor:
Témata: Domov

Mohlo by vás zajímat