8. května 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bartoš žaluje vnitro, že ho označuje za extremistu, stojí ve zprávě o extremismu

Předseda Národní demokracie Adam B. Bartoš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Národní demokracie Adam B. Bartoš. | foto: Miroslav JančíkMAFRA

PRAHA Straně Národní demokracie vedené Adamem B. Bartošem se nelíbí, že je pravidelně zmiňována ve čtvrtletních zprávách o extremismu ministerstva vnitra. Na resort proto podala žalobu kvůli poškození pověsti, v níž se domáhá omluvy a zpětného vyjmutí ze všech sdělení. Ministerstvo o celém případu, který bude řešit soud, informovalo v nejnovější zprávě mapující extremistické prostředí. Odmítá však, že by šlo o provokaci.

Národní demokracie protestuje proti pravidelnému uvádění ve čtvrtletních zprávách o extremismu dlouhodobě. S označením, které od ministerstva vnitra dostala, nesouhlasí, neboť prý zastává demokratické hodnoty a hlásí se k nim.

Na resort proto nejprve adresovala dopisy s žádostí o konkrétní vysvětlení, proč je považována za extremistickou organizaci. Žádného se podle předsedy Adama B. Bartoše nedočkala. A protože následnou stížnost ministerstvo zamítlo, rozhodla se Národní demokracie k podání žaloby.

„Tou jsme konečně donutili vnitro odkrýt karty, takže ony důkazy museli předložit. Samozřejmě žádné neměli, tak si je museli vymyslet. Poslali nám asi stostránkový elaborát včetně zprávy Bezpečnostní informační služby a Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Shromáždili asi sto citací z webových stránek Národní demokracie, které prý jejich tvrzení podporují,“ sdělil serveru Lidovky.cz Bartoš.

rsaRobert Sattler

Najdete na Lidovky.cz