Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bártova informátora z BIS Petržílka poslal soud do vazby

Vít Bárta v soudní síni | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vít Bárta v soudní síni | foto: MAFRA - František Vlček

PRAHA Soud uvalil vazbu na analytika protikorupční policie Jana Petržílka, píše server iHned.cz. Je stíhán za to, že jako tajný agent vynesl nahrávky šéfovi Věcí veřejných Vítu Bártovi. Bárta je od pátku vyšetřován na svobodě.

Server Lidovky.cz v úterý informoval o tom, že vyšetřování kauzy nemá na starosti policejní inspekce, jak se doposud v médiích psalo.

Nová kauza Bárta

  • v případu zatím figurují dvě osoby: šéf Věcí veřejných Vít Bárta a policista protikorupční jednotky Jan Petržílek
  • podle informací server Lidovky.cz policie dvojici podezírá z trestného činu ohrožení utajované skutečnosti
  • deník MF Dnes napsal, že oba muže již policie obvinila, Bárta ale mohl den po zadržení opustit celu předběžného zadržení

Vyloučení GIBS z celé kauzy nahrává tomu, že dosud oficiálně nepotvrzené informace o důvodech zadržení Bárty a Petržílka jsou pravdivé. Jak napsal server Novinky.cz, jejich vyšetřování má souviset s odposlechy pražského lobbisty Romana Janouška, které pořídila BIS a které měla v roce 2009 za dosud nejasných okolností získat bezpečnostní agentura ABL, v té době vlastněná Bártou.

Odposlechy z dílny BIS přitom mají být důvodem, proč je vyšetřování v režimu tajné a ani žalobce, ani bezpečnostní orgány nechtějí podávat žádné informace.

Bárta obviněn, ale propuštěn

Bárta byl společně s Petržílkem zadržený minulý týden ve čtvrtek. O víkendu pak deník Mladá fronta DNES napsal, že policie Bártu obvinila a poté propustila. Po celou dobu vyšetřovací orgány o případu mlčí. Městské státní zastupitelství, které případ dozoruje, to zdůvodnilo ochranou utajovaných skutečností.

PSALI JSME:

Odposlechnuté telefonické hovory Janouška a Béma, které loni v březnu zveřejnil deník MfD a v nichž se oba muži vzájemně oslovují "Mazánku" a "Kolibříku", ukazují Janouškův vliv na kroky města pod Bémovým vedením. Deník loni uvedl, že nahrávky v roce 2007 pořídila BIS, z níž o dva roky později unikly do bezpečnostní agentury ABL (dnes Mark2 Corporation Czech), kterou tehdy vlastnil Bárta.

Podle některých médií zadržený kriminalista Petržílek pracoval před svým nástupem k protikorupční policii právě pro BIS. Utajovaný svědek pak podle MfD Generální inspekci bezpečnostních sborů, která se na vyšetřování podílí, potvrdil, že Bártovi poskytl nahrávky právě Petržílek. Zda Janouškovy odposlechy skutečně pořídila BIS, prověřovalo státní zastupitelství pro podezření z ohrožení utajené informace a zneužití pravomoci úřední osoby.

,
Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Bývalé sídlo Cambridge Analytica | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Bývalé sídlo Cambridge Analytica | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Bývalé sídlo Cambridge Analytica | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

SOUTĚŽ: Vyhrajte erotické pomůcky a užijte si Valentýna na maximum
SOUTĚŽ: Vyhrajte erotické pomůcky a užijte si Valentýna na maximum

Vyhrajte vibrátor nebo sadu venušiných kuliček od Sexshopik.cz a připravte se na slastné, vášnivé a hravé chvilky. Radost výhra přinese vám i partnerovi.