Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Barvy půjdou na kobereček

Česko

Do potravin se běžně přidávají látky, které zlepšují jejich chuť, barvu či konzistenci, případně prodlužují trvanlivost. V Evropské unii je povoleno kolem tisícovky přídatných látek. Každá z nich má svůj kód složený z písmena E a tří nebo čtyř číslic - proto se jim říká „éčka“.

Tento systém značení měl původně zaručovat zákazníkům informaci o tom, že jde o povolené, a tudíž nezávadné látky. Výrobci potravin mají povinnost informovat na obalech o všech použitých přídatných látkách.

V některých zemích včetně České republiky ale paradoxně seznam „éček“ budí u konzumentů spíše nedůvěru. Výrobci proto někdy místo kódu raději vypisují celé názvy jednotlivých látek.

Mezi éčky je v současné době také 46 přírodních, umělých a minerálních barev. „Barviva patřila mezi první povolené látky, takže data, podle kterých se rozhodovalo o jejich nezávadnosti, jsou zastaralá. Pocházejí v některých případech i ze 60. let minulého století,“ prohlásil John Larsen z Dánské technické univerzity minulý týden na konferenci Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) v Bruselu.

Evropská komise proto požádala vědecký panel EFSA, aby provedl revizi všech dosud povolených barviv. Zatím odborníci předběžně posoudili prvních 14 barev. Jednu z nich, červeň 2G (E128), už v červenci prohlásili za závadnou. „Pokusy na hlodavcích prokázaly, že se tato látka v jejich organismu rozloží na jedovatý anilin. A protože metabolismus hlodavců a lidí je podobný, nemůžeme vyloučit škodlivost daného barviva také u lidí,“ říká John Larsen.

Kromě povolených látek se EFSA potýká také se zakázanými barvivy, která se objevují v potravinách. Mezi nejčastější patří jedovaté a rakovinotvorné barvy Sudán I-IV, Para Red, rhodamin B a Orange II. „Našli jsme je například v některých druzích koření, jako je čili, kari nebo kurkuma, a v palmovém oleji,“ uvádí Larsen.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat