Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Basilejský restart

Česko

O Basileji se říká, že je to město kontrastů. Zdejší galerie to jen potvrdí. Modernu s klasikou míchají stejně samozřejmě, jako si zdejší avantgardní architektura rozumí s budovami z 15. století.

Švýcarsko Vzdálenost z Prahy: 715 km Co dělat na místě:

Raný pop-art

Pro odpíchnutí své galerijní míle si skočte do Kunstmusea na výstavu Andy Warhol, raná šedesátá.

Představuje průkopnický precedens, anarchistickou etapu umělce, který se právě v tomto období rozhodl demytizovat tvůrčí akt a povýšit účinek opakování na umělecký záměr. Výstava na reprezentativním výběru 70 obrazů a grafik z let 1961 až 1964 představuje vývoj Warholova výtvarného jazyka, kdy začal pomocí sítotisku vytvářet umění s motivy masových výrobků, konzumu a popkultury v měřítku stejně tak masovém. Studovat můžete vývoj techniky na monochromatických barevných škálách a také si prohlédnout zásadní díla, například několik variací na slavnou Campbelovu polévku, sítotisky s Liz či Elvisem nebo působivé série s dolarovými bankovkami. (5. 9. 2009 – 23. 1. 2011, www.kunstmuseumbasel.ch).

Základní VITRA vzdělání

Nasedněte na autobus č. 55 a vydejte se pár kilometrů do sousedního Německa do slavného Vitra Design Muzea ve Weil am Rhein. Prohlédnete si emblematickou první evropskou budovu Franka O. Gehryho s muzeem

kultovních židlí z produkce Vitry i kuriózní nepraktickou hasičárnu Zahy Hadid, která sice sloužila svému účelu jen dva roky, má ovšem nejdelší střechu z předpjatého betonu. Uprostřed třešňového sadu objevíte dokonalý minimalismus japonského architekta Tadaa Andóa, který připomíná betonový bunkr, mnohé ale jeho čistý purismus uvádí do extáze.

A nezapomeňte na letošní přírůstek – budovu VitraHaus (bez vstupného) švýcarské architektonické dvojice Herzog & de Meuron, spletenec dvanácti symbolických budov, ve kterých představujeVitru také jako producenta nábytku pro současné bydlení (www.design-museum.de).

Benátky v St. Alban

Prozkoumejte šarm kouzelného a trochu ukrytého koutu města zvaného Basilejské Benátky, který najdete ve čtvrti St. Alban. Romantickou procházku začněte u neogotické brány St. Alban Tor a pak už se můžete ve stínu uliček, alejí a promenád kolem kanálu s hrázděnými domy pustit do poznávání vrušujícího mixu historie a současnosti, domů tradičních řemeslníků i starých industriálních budov z počátků technické revoluce. Najdete tu i středověký mlýn Basler Papiermühle, který od 15. století sloužil k výrobě papíru. Dnes tu sídlí historická expozice, kde si výrobu i ruční tisk papíru sami vyzkoušíte a na památku si svůj vlastnoručně vyrobený arch také odnesete. (www.papiermuseum.ch)

Intenzivní secese

Nejnavštěvovanější švýcarská galerie, Fondation Beyeler, sídlí v elegantní minimalistické budově proslulého architekta Renza Piana a ve svých sbírkách uchovává unikátních 230 mistrovských kousků moderního umění – od Cézanna, Moneta, Van Gogha, Picassa až po Mondriana či Kandinského. Třikrát ročně pak přináší příležitostné výstavy evropského významu. Od 26. září do 9. ledna příštího roku to bude výstava vídeňské secese Wien 1900, která představí slavné dekorativní obrazy Gustava Klimta, erotickou figuraci Egona Schieleho i raná díla Oskara Kokoschky, doplněné pracemi dalších výtvarníků a ukázkami dobové architektury, nábytku i uměleckého řemesla. (www.beyeler.com)

Autor: