3. ledna 2019 5:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Basketbal na kamíncích? Brno se stalo terčem posměchu, inovaci přitom nechystá

Fotka brněnského hřiště s basketbalovým košem, která zaujala na sociálních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotka brněnského hřiště s basketbalovým košem, která zaujala na sociálních... | foto: Facebook Daniel Daňýk Režný

BRNO/PRAHA Místo palubovky drobné barevné kamínky. Méně nepředvídatelných odrazů a více střelby. Brno se zapsalo do sportovní historie, když jako první vybudovalo basketbalové hřiště na netradičním povrchu. Alespoň tomu napovídá snímek uveřejněný na sociální síti Facebook, jenž vyvolal posměch u tisíců uživatelů. Fotografie ovšem výrazně zkresluje skutečnost.

„Brno představilo prototyp prvního basketbalového hřiště se štěrkovou hrací plochou. Ubude nudného driblování a zmateného pobíhání po hřišti a přibude střelby,“ píše v ironickém příspěvku uživatel, který fotku z plácku v brněnské části Medlánky zveřejnil.

„Doby, kdy se míč nepříjemně odrazil a odběhl pod rychle jedoucí auto, jsou dávno pryč. Nyní hezky žuchne do ďolíku a nikomu se nic nestane,“ stojí v dalším jízlivém komentáři. Jenže realita je poněkud odlišná, než ji na první pohled vykresluje fotografie zachycující neúplné okolí medláneckého rybníka. 

Fotka brněnského hřiště s basketbalovým košem, která zaujala na sociálních...

Fotka brněnského hřiště s basketbalovým košem, která zaujala na sociálních sítích.

Politici a úředníci ze severního okraje jihomoravské metropole se neřadí mezi basketbalové průkopníky, kteří by usilovali o přesun tohoto sportu z palubovek na nepevný povrch. Jak tedy k tomuto kurióznímu obrazu došlo?

Na místě, kde byl snímek pořízen, stálo ještě do Vánoc basketbalové hřiště s prašným povrchem. Koncem roku jej však nahradila plocha s posilovacími stroji pro takzvaný street workout, tedy venkovní cvičení s vlastní vahou těla. To si mnohdy žádá měkčí dopad, a tak byl původní povrch vyměněn za drobné kamínky.

Takto vypadalo hřiště v brněnských Medlánkách ještě před několika dny - bez...

Takto vypadalo hřiště v brněnských Medlánkách ještě před několika dny - bez posilovacích strojů a s prašným povrchem.

Basketbalový koš posléze zůstal na hřišti nedopatřením. „Firma, která projekt dělala, měla koš sundat se speciální technikou, jenže ta nedorazila. Kvůli tomu tam koš zůstal s tím, že budou práce dokončeny zjara,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz Ladislav Vaštík, vedoucí úseku údržby a péče o veřejné prostranství v Medlánkách.

Výsměšná diskuze na sociálních sítích nicméně – alespoň částečnou – demontáž uspíšila. Vaštíka totiž dle jeho slov rozčílila natolik, že ve středu nechal odmontovat desku koše. Aby prý lidé věděli, že se něco děje.

„Zůstala jen konstrukce. K ní se prozatím přidá nápis, že lézt na ni je na vlastní riziko,“ doplnil úředník. Řada místních si přitom vybudovaný areál, jehož součástí jsou také například lezecké sestavy nebo dětské a fotbalové hřiště, pochvaluje.

Městská část Brno-Medlánky se rozkládá na ploše 3,5 kilometrů čtverečních. Původně samostatná obec byla k druhému největšímu tuzemskému městu připojena v roce 1919. Žije v ní necelých šest tisíc obyvatel.

rsaRobert Sattler

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?