Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie

Basketbalistkám se nevyvedl závěr

LJEPAJA České basketbalistky ve svém prvním vystoupení na mistrovství Evropy v Lotyšsku prohrály. S favorizovanými Španělkami však svěřenkyně trenéra Milana Veverky dlouho držely vyrovnanou partii a o výsledku rozhodlo až závěrečných 15 minut. V nich neudržely české hráčky předchozí střeleckou přesnost a neprosadily se proti agresivnější obraně soupeřek.

Česko-Španělsko 59:66 Finalistky minulého evropského šampionátu Španělky bez zraněné hvězdy Valdemorové vstoupily do utkání hodně rozpačitě. Nedařila se jim koncovka, chybovaly v rozehrávce a neprosazovaly se ani v podkošových soubojích.

Jejich výkon působil dojmem, že soupeře podcenily. Naopak český celek vsadil na týmový výkon a trpělivě si připravoval střelecké příležitosti. Těsně před koncem první čtvrtiny po tříbodové střele Zohnové vedly už 23:12.

V obraně i v přípravě útočných akcí odváděla skvělý výkon Jana Veselá a v podkošových soubojích i v koncovce si vedla zdatně Petra Kulichová, která byla v prvním poločase s deseti body nejlepší střelkyní českého týmu.

„Začali jsme velmi dobře. Při desetibodovém náskoku jsme ale doplatili na několik chyb, v naší hře bylo hodně špatných přihrávek,“ uvedl po utkání trenér Veverka.

Po slibném vývoji první čtvrtiny totiž české hráčky neudržely tempo ani kombinační přesnost a ztratily i jistotu v koncovce. Soupeřky se vrátily do hry, postupně snižovaly ztrátu a do poločasu srovnaly výsledek na 32:32.

Španělky se proti defenzivní taktice soupeřek neprosazovaly, jejich střeleckým pokusům ze střední vzdálenosti chyběla jistota. Už v 23. minutě skončilo utkání po pěti osobních chybách pro pivotku Limaovou.

Na nepříznivý vývoj utkání zareagovaly Španělky zvýšením agresivity v obraně. Proti ní se české hráčky jen s obtížemi prosazovaly tak, aby se dostaly do výhodných střeleckých pozic jako v první části utkání. Naději na zvrat vykřesala necelé čtyři minuty před koncem Elhotová, která po tříbodovém koši snížila na rozdíl dvou bodů 56:58. Závěr však Španělky zvládly.

„Navzdory porážce jsme odehráli dobrý zápas. Doplatili jsme ale na nedostatek zkušeností,“ řekl Veverka. „Důležité ale bude, aby se náš výkon pozitivně odrazil ve druhém utkání proti Slovensku, které jasně přehrálo Ukrajinu,“ dodal Veverka. Česká hráčky čeká zápas proti Slovensku už dnes.

Nejvíce bodů: Kulichová 13, Vítečková, Pecková a Elhotová po 9, Veselá a Hartigová po 5 - Montaňanová 16, Cruzová 12, Nichollsová 11, Aguilarová 10. Rozhodčí: Matioli (It.), Tatičková (Srb.) a Dmitrijev (Běl.). Trestné hody: 16/9 - 23/14. Fauly: 19:17. Trojky: 4:4. Doskoky: 41:47. Diváci: 800.

Další výsledky - skupina A: Slovensko -Ukrajina 77:55. Skupina B: Řecko - Maďarsko 59:43, Lotyšsko - Polsko 86:52. Skupina C: Litva - Srbsko 71:49, Rusko - Turecko 74:61. Skupina D: Bělorusko - Izrael 81:76, Itálie - Francie 61:76.